3 największe błędy, jakie popełniasz, zawieszając plakaty w salonie i jak je naprawić

0

Można by napisać całe tomy na temat tego, jak wybrać Plakat Idealny. Taki plakat, który będzie wyglądał fantastycznie we wnętrzu, który ożywi je i urozmaici, który doda mu stylu i charakteru… Lista oczekiwań jest naprawdę długa! Wiele tego rodzaju poradników kończy się jednak wraz z wyborem grafiki, jaką miałby być ozdobiony plakat. A co potem? Zawieszenie go w odpowiedni sposób jest przecież niemal tak samo ważne!

Nie zrozumcie nas źle: gdy chodzi o urządzanie i dekorowanie wnętrz, jesteśmy gorliwymi zwolennikami podejścia „rób to, co chcesz i co ci się podoba”. Ba, podziwiamy wszystkich, którzy odważyli się złamać reguły i stworzyć nową jakość w aranżacji! Sęk w tym, że, niestety, nie wszystkie pomyłki są szczęśliwe i nie każda złamana reguła oznacza automatycznie kreatywną innowację. Czasem złamanie reguły to po prostu błąd i wygląda… tak sobie. A to coś, czego chyba każdy z nas chciałby uniknąć, prawda? Z prośbą o pomoc w uniknięciu błędów najpowszechniej popełnianych podczas dobierania plakatów do salonu zwróciliśmy się do specjalistki z portalu Pinhouse.pl , prosząc, aby zdradziła nam tajniki swojego warsztatu. Okazało się, że można łatwo wyróżnić trzy błędy najczęściej popełniane podczas wyboru tego rodzaju dekoracji…

Błąd 1: Plakaty w salonie zawieszone za wysoko

To najczęściej spotykany błąd. Co interesujące, można go zaobserwować zarówno w mieszkaniach o niskich sufitach, jak i tam, gdzie sufity zawieszone są wysoko. Może wydaje się to zupełnym drobiazgiem, ale plakat zawieszony nawet o kilkanaście centymetrów za wysoko może sprawić, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie, jakby coś było z nim nie w porządku! Co to jednak tak naprawdę znaczy „za wysoko”?

Każdy dom jest inny. Różne są wymiary pomieszczeń, umeblowanie, rozmieszczenie okien i wiele innych czynników – tłumaczy dekoratorka . – Dlatego nie ma jednej, ścisłej i niepodważalnej reguły, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. To nie znaczy jednak, że nie można się niczym kierować! Wprost przeciwnie, nasze najważniejsze narzędzie miernicze podczas wieszania plakatów to… my sami. Dobrym sposobem na zawieszenie plakatu w idealnym miejscu jest bowiem umieszczenie go na takiej wysokości, która umożliwi nam swobodne przyglądanie się mu: bez zadzierania albo schylania głowy.

Jako miary możesz użyć także mebli, nad którymi zawieszasz plakat. Jeżeli jest to kanapa, fotel czy  wezgłowie łóżka, zacznij od odległości mniej więcej 20 cm między dolną krawędzią plakatu a górną krawędzią mebla. Naturalnie wiele zależy tutaj od rozmiaru dekoracji i czasem trzeba po prostu samodzielnie oszacować wysokość, na jakiej ma być zawieszona. Warto poprosić kogoś o radę: czasem to, co nam samym wydaje się idealną wysokością, pozostałe osoby mogą odbierać jako nienaturalne i niewygodne!

Błąd 2: Nieodpowiedni rozmiar plakatu

Gdy chodzi o aranżację wnętrz, proporcje są wszystkim. Zbyt małe plakaty do salonu „zginą” we wnętrzu, a zbyt duże będą wyglądały, jakby zostały tam umieszczone przez pomyłkę.

http://pinhouse.pl/kategoria-produktu/dekoracje-i-akcesoria/obrazy-i-plakaty/

Gdybym dostała złotówkę za każdym razem, gdy ktoś wybiera za małe plakaty na ścianę do salonu, chyba nie musiałabym pracować –mówi dekoratorka. – Zbyt małe plakaty do salonu sprawiają, że proporcje wnętrza wydają się mocno zaburzone. Niestety, znowu nie ma tu jakiejś jednej magicznej miary pozwalającej zawsze trafnie ocenić, jaki powinien być format plakatu – bardzo naukowa metoda „na oko” będzie niezbędna! Po prostu przyjrzyj się miejscu, w którym chcesz zawiesić swój plakat, i zastanów się: jaki byłby największy pasujący tam format?

Jeżeli już masz plakat, ale doszedłeś do wniosku, że jest zbyt mały, możesz optycznie powiększyć go, wybierając dla niego szeroką ramę albo zawieszając go w towarzystwie kilku innych dekoracji. Możesz go także przewiesić w miejsce, w którym będzie otoczony sprzętami, które nie będą mocno podkreślać jego niewielkiego rozmiaru.

Błąd 3: Źle dobrany kolor

Proporcje są bardzo ważne, to fakt, ale być może równie istotne jest zadbanie o to, aby plakat był dobrany do wnętrza pod względem kolorystycznym. Zdecydowanie powinien podkreślać barwy wystroju, a nie kłócić się z nimi!

Dobrym sposobem na „złagodzenie” wpływu plakatu na wnętrze może być dodanie mu oprawy w kolorze nawiązującym do barwy mebli albo innego sprzętu znajdującego się w danym wnętrzu – radzi specjalistka. – Dzięki temu będzie wydawał się lepiej wkomponowany w całość, nawet jeżeli kolorystycznie z nią kontrastuje.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości plakat w tonacji czarno-białej albo w odcieniach szarości lub sepii będzie zawsze dobrym wyborem! Barwy neutralne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie kolorów już jest dużo, i gdzie dodatek kolejnej barwy mógłby wprowadzić wrażenie chaosu i nieporządku.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź