Budujemy domek ogrodowy: na co zwrócić uwagę?

0

Masz dość bałaganu? Nie masz już siły na porozrzucane po działce, domu, piwnicy i garażu narzędzia? Postaw domek narzędziowy. Już najwyższy czas, by zmierzyć się z tym zadaniem. Wiosna za pasem, więc czytaj, dokształcaj się, planuj, szkicuj, szukaj materiałów, a z pierwszymi promieniami wiosennego słońca – do dzieła! Podpowiadamy jak zaplanować i zrealizować budowę domku narzędziowego. Zapraszamy do lektury.

Gotowy czy „zrób to sam”?

Jeśli od dłuższego czasu planujesz budowę domku narzędziowego, na pewno zdążyłeś zapoznać się z ofertą gotowych domków do samodzielnego montażu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, dla których ważny jest czas – taką narzędziownię złożysz ekspresowo, a wszystkie niezbędne do montażu elementy zostaną dostarczone. To również rozwiązanie estetyczne – każdy detal dopracowany jest w najmniejszym szczególe, a wnętrze funkcjonalnie rozplanowane.

Co przemawia za samodzielnym projektowaniem i budową domku ogrodowego na narzędzia? Przede wszystkim koszt. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz i dokładnie rozeznasz się w cenach surowców, budowa domku na własną rękę okaże się znacznie tańsza niż postawienie „gotowca”.

domek-ogrowody (2)

fot. Domek narzędziowy stalowy, fot. Ogrodosfera.pl

Najważniejsza – funkcjonalność

Samodzielna budowa domku narzędziowego ma jedną podstawową zaletę – możesz sam dokładnie rozplanować jego rozkład oraz rozmiar, uwzględniając czy w narzędziowni przechowywać będziesz wyłącznie kosiarkę, czy będzie się tam musiało znaleźć miejsce dla ogrodowych mebli i rodzinnych rowerów. Jeśli planujesz w domku urządzić warsztat majsterkowicza, warto rozplanować okna, które dostarczą dziennego światła.

Konstrukcja prostego, wytrzymałego domku narzędziowego na działkę.

Rozmiar ma znaczenie

Jeśli powierzchnia domku narzędziowego nie przekracza 25m2, nie musisz starać się o pozwolenie na budowę, wystarczy, że zgłosisz ten fakt w urzędzie gminy. Uwaga – ważna jest również wysokość obiektu. Jeśli posiada on dach skośny, budynek nie może być wyższy niż 5 metrów, z kolei jeśli zdecydowałeś się na dach płaski – maksymalna wysokość może wynosić wówczas nie więcej niż 4 metry. Jest jeszcze jedno obwarowanie – na działce, na której planujesz postawić domek narzędziowy, liczba obiektów małej architektury ogrodowej nie może przekroczyć 2 elementów na każde 500 m2 powierzchni terenu.

Metal, plastik albo drewno

Jest kilka tworzyw, z których możesz wykonać domek ogrodowy na narzędzia. Ściany i konstrukcja domku mogą być metalowe, plastikowe bądź drewniane. Ze względu na trwałość i walory estetyczne polecamy budową domku drewnianego.

domek-ogrowody (3)

fot. domek drewniany, Ogrodosfera.pl

Domek na narzędzia krok po korku

Najważniejszy jest projekt. Kiedy mamy już gotowy szkic, możemy przystąpić do kompletowania materiałów. Po pierwsze szkielet domu – tu warto zdecydować się na drewno z drzew iglastych – sosny bądź świerku. Ściany wykonać możesz z drewnianych desek (o grubości 12 mm lub 22 mm), boazerii ściennej (grubość 22 mm) bądź płyt OSB. Dobrze, jeśli materiał poddany został ciśnieniowej impregnacji – to zapewni większą trwałość konstrukcji. Nie zapomnij o fundamentach – najlepiej sprawdzi się płyta fundamentowa (wystarczy niewielki wykop i warstwa żwiru). Bardzo istotne jest prawidłowe wykończenie dachu, które zapewni odpowiednią izolację i chronić będzie pomieszczenie przed zalaniem – zwykle stosuje się izolację z papy asfaltowej, a całość pokrywa się tradycyjnym gontem drewnianym bądź dachówką ceramiczną. To co? Do dzieła!

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź