Budujesz dom? Te narzędzia musisz mieć!

0

Podanie pełnej listy narzędzi budowlanych potrzebnych do budowy domu jest trudne. Wiele zależy tu od projektu czy techniki wykonania. Są jednak podstawowe sprzęty, które musisz mieć, jeśli planujesz budowę.

Przygotowaliśmy wygodną listę narzędzi budowlanych, która pomoże Ci zaplanować zakupy jeszcze przed ruszeniem z robotami. Dzięki temu nie będziesz musiał dokupywać potrzebnych narzędzi budowlanych w trakcie. Co się na pewno przyda?

  • Betoniarka – bez niej nie rozmieszasz betonu, a więc trudno będzie o położenie fundamentów czy stropów. Przenośne betoniarki bębnowe dostępne w sklepach mają zwykle pojemność od 80 do 250 litrów. Jeśli nie wiesz, którą kupić, wybierz średni model czyli ok. 150 l. Mniejszy będzie nie tak wydajny, a w za dużym bębnie zaprawa może tężeć, zanim zdążysz ją zużyć.
  • Taczka, kaster, łopaty i oskard – Sprzęt pomocniczy, którego brak znacznie utrudni prace na budowie. Kup je nawet, jeśli masz już starą łopatę w szopie narzędziowej. W czasie nakładania twardej zaprawy i innych ciężkich materiałów łopata może się złamać, więc dobrze mieć nieuszkodzony model na zapas. Do kopania dołów możesz dobrać osobno sztychówkę, czyli długą i wąską łopatę o niewielkiej wadze. Jeśli w podłożu są skały, nie obejdzie się bez oskarda.

  • Pilarka tarczowa i ukośnica – tego typu narzędzia budowlane są niezbędne do cięcia desek, rurek i PCV pod kątek i na prosto. Można go pożyczyć, choć taki sprzęt i tak przyda się później w domu i przy remontach, więc warto mieć go na własność.
  • Wiertarka – służy nie tylko do wiercenia otworów, ale też mieszania zaprawy. Kolejny sprzęt, który można pożyczyć, ale i tak przyda się później choćby przy wykańczaniu domu.
  • Piła – to tani sprzęt, którym można szybko przeciąć wybrany element bez użycia prądu. Najlepiej sprawdza się do drewna.
  • Kielnia – Najlepiej, by było to kilka kielni. Przydają się one przy stawianiu murów. Inne niezbędne narzędzia budowlane potrzebne w pracach murarskich, jak zaprawa, pace i szpachelki znajdziesz w sklepie Stukpuk.

  • Poziomica, ołówek i kątownik – najbardziej uniwersalne narzędzia budowlane, które musisz mieć, zaczynając pracę. Co ciekawe, obecnie istnieje spory wybór aplikacji z poziomicami na telefony. Warto przygotować sobie od razu solidny ołówek budowlany, by zaznaczać wymiary i wysokości.
  • Folia malarska i taśma klejąca – przydają się do ochrony materiałów przed zamoczeniem czy zalaniem, a także jako pokrycie posadzek. Można nimi też zakryć otwory w ścianach, by na budowie nie wiało i nie padało.
  • Sprzęt BHP – okulary zabezpieczą oczy w czasie cięcia czy spawania, a rękawice ułatwią przenoszenie ciężkich przedmiotów. Oba naprawdę przydają się podczas budowy. Do tego warto mieć kask, szczególnie jeśli planowane są roboty na wysokościach.
  • Sekator lub duże nożyce – na budowie co chwilę trzeba otwierać duże, ciężkie opakowania i przecinać materiały. Dobrze, by pod ręką zawsze były solidne nożyce, którymi łatwo przetniesz folie, taśmę klejącą, karton czy plastik.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź