Charakterystyka i rodzaje lamp diodowych LED

0

Klasyczne żarówki o wysokiej mocy już dawno zostały wycofane z rynku. Zastępowane są bardziej wydajnymi i energooszczędnymi źródłami światła, które działają na innej zasadzie. Największy udział mają w tym żarówki ledowe, które są zaawansowane technicznie i dają dużo możliwości zastosowania.

Żarówki LED były do niedawna dużo droższe od ich klasycznych odpowiedników. Było to spowodowane stosunkowo dużymi kosztami produkcji. Jednak technologia jest usprawniana z każdym dniem, dlatego materiały stopniowo tanieją. A co za tym idzie – tanieje również koszt produkcji, w efekcie czego spada końcowa cena produktu. LEDy są dzisiaj stosowane w różnych dziedzinach – na co dzień znajdziemy je w lampach LED, których używamy w domu i w pracy.

Diody LED podsiadają dużo zalet, dlatego dają tak szeroki wachlarz zastosowania. Ich największym plusem są niewielkie rozmiary, które umożliwiają zastosowanie ich w różnych urządzeniach i lampach LED. Diody charakteryzuje również duża energooszczędność, ponieważ przetwarzanie prądu elektrycznego na światło generuje minimalne straty energii (dane mówią o nawet 90% oszczędności w porównaniu ze zwykłymi żarówkami). Diody świecą w różnych kolorach, dlatego nie ma potrzeby stosowania filtrów, które zmieniają barwę białego światła i dość sporo go zatrzymują. Kolory w diodach są wyjątkowo żywe i bardzo nasycone, co niezwykle trudno uzyskać stosując inne technologie. O energooszczędności LEDów decyduje także inna cecha – brak tzw. uderzenia prądowego w trakcie włączania lampy LED. Zwykłe żarówki pobierają na samym początku więcej prądu, aby dobrze rozgrzać żarnik, który daje światło.

zarowki-led

W diodach nie występuje również szkło, które wraz żarnikiem odpowiada za kruchość żarówki, a co za tym idzie, skróceniem jej żywotności. Długość życia diody LED szacuje się (w zależności od producenta), między 30.000 a 100.000 godzin. Ale to i tak nie jest wszystko – producenci podają czas, w którym dioda nie straci więcej, niż 30% swojego blasku. Wniosek stąd prosty – dioda będzie świecić dobre kilka lat, choć nieco słabiej. Lampy LED doskonale nadają się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest „zimne” źródło światła. Diody nie grzeją się, czyli mogą być stosowane w pobliżu materiałów, które nie powinny znajdować się w sąsiedztwie zwykłych żarówek generujących dużo ciepła. Jest to także równoznaczne z tym, że nie są przydatne w miejscach o specyficznych wymaganiach, np. w inkubatorach zwierzęcych, gdzie wymagane są żarówki dające ciepło. LEDy doskonale sprawdzają się podczas pracy w otoczeniu o niższej temperaturze, dlatego tworzą oświetlenie zewnętrzne.

Diody są wykorzystywane min. w latarkach, elektrycznych pochodniach, reflektorach samochodowych, w lampkach biurkowych, jako oświetlenie szaf, sufitów, znajdziemy je także w popularnych taśmach LED, które tworzą w domu efekt dekoracyjny. Diody są także wykorzystywane w zewnętrznych, ozdobnych lampkach LED, ze względu na swoją mrozoodporność. Coraz częściej zastępują też zwykłe lampki świąteczne, właśnie dlatego, że zużywają mniej energii.

Autor artykułu
Wpis przygotowany przez sklep Neoled.com.pl oferującym oświetlenie LED do każdego pomieszczenia.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź