Ciepła podłoga

0

Osoby budujące dom stają przed decyzją wyboru ogrzewania. To sprawa, która zaważy na późniejszym użytkowaniu budynku i na komforcie mieszkania w nim. Dobór właściwej instalacji wraz z odpowiednim ociepleniem budynku są także wyjątkowo ważne w kontekście przyszłych rachunków za energię oraz kosztów ogrzewania domu w sezonie grzewczym.

W ostatnich latach dużą popularność zyskało ogrzewanie podłogowe. Decyduje się na nie coraz większa grupa budujących. Kuszą przede wszystkim hasła o znacznych oszczędnościach na kosztach eksploatacyjnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że aby były one rzeczywiście zauważalne należy połączyć system ogrzewania z właściwym źródłem ciepła. Nie każdy kocioł sprawdza się przy tego typu instalacji. Bardzo dobre efekty dają na przykład nowoczesne kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. I choć w połączeniu z innymi źródłami ciepła system ten może także działać to oszczędności będą niższe.

Podstawową zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne nagrzewanie całego pomieszczenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które wydzielają ciepło z punktów rozmieszczonych zazwyczaj przy ścianach na zasadzie konwekcji, przy ogrzewaniu podłogowym mamy do czynienia z promieniowaniem ciepła na całej powierzchni podłogi. Dzięki temu możliwe jest stosowanie niższych temperatur źródła w porównaniu do grzejników konwekcyjnych.

Ogrzewanie podłogowe składa się z systemu umieszczonych pod podłogą rurek napełnionych wodą. Ich temperatura nagrzewa posadzkę i promieniuje na całe pomieszczenie oraz znajdujące się w nim meble. Istnieje także ogrzewanie podłogowe elektryczne, gdzie zamiast rurek stosuje się przewody elektryczne lub maty grzewcze. O ile rozwiązanie to jest znaczenie tańsze w montażu, to już jego eksploatacja może być dość kosztowna. Szczególnie jeżeli dom jest źle zaizolowany. System elektrycznego ogrzewania podłogowego sprawdza się natomiast w niewielkich domach energooszczędnych.

W wielu publikacjach można się spotkać ze stwierdzeniem, że ogrzewanie podłogowe nadaje się przede wszystkim do pomieszczeń, gdzie na podłodze ułożone są płytki. Jest to informacja nieprawdziwa. Takie rozwiązanie można bowiem stosować także przy parkietach, panelach, deskach oraz wykładzinie. Jedynym problemem są grube dywany, które mogą pochłaniać ciepło i zapobiegać jego promieniowaniu na całe pomieszczenie. W efekcie sprawia to, że ogrzewanie podłogowe jest zupełnie nieefektywne.

podgrzewana-podloga (1)

Ogrzewanie podłogowe posiada dużą zdolność do samoregulacji. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu rośnie, na przykład na skutek zebrania się większej ilości osób czy uruchomienia kominka, zmniejsza się ilość wypromieniowanego z podłogi ciepła, co ogranicza zużycie energii. Z kolei kiedy temperatura jest niska, ilość dostarczanego ciepła ulega zwiększeniu.

Nowoczesne systemy grzewcze, takie jak ogrzewanie podłogowe w znaczący sposób podnoszą komfort użytkowania domów. Muszą być jednak zamontowane we właściwy sposób i połączone z odpowiednią izolacją budynku. Najlepsze nawet ogrzewanie nie sprawi, że dom będzie ciepły, jeżeli ciepło uciekać będzie przez ściany czy dach. Dlatego planując taką inwestycję, należy dokładnie ją przemyśleć i zdać się na pomoc fachowców.

Żródło
Najlepszy katalog firm branży budowlanej DomNet.pl. Szukasz informacji lub danych teleadresowych firmy budowlanej? Znajdziesz ją u nas!

podgrzewana-podloga (3)

 

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź