Dom szkieletowy czy murowany?

0

Nie sposób wprost powiedzieć, że dom szkieletowy jest lepszy od domu murowanego. Każdy typ budowy ma bowiem wady i zalety, które są różnie postrzegane przez inwestorów. Dlatego warto rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”, poczytać o nowoczesnych technologiach, przeliczyć swoje zasoby gotówkowe i rozważyć, czy zależy nam na czasie, czy też wolimy tradycję od nowoczesności.

Czas budowy i trwałość budynku

Budynki murowane powstają znacznie dłużej. Zarówno jeśli chodzi o samo wznoszenie murów, jak i późniejsze ich osuszanie, nakładanie kolejnych mokrych warstw tynku. Więcej pracy i czasu wymaga także rozbudowa zamieszkałego już domu, także często trzeba na wiele miesięcy wyprowadzić się do innego budynku. W domu szkieletowym dobudowanie dodatkowego pokoju wymaga jedynie fundamentu i kilku dni prac. Jednak dom murowany pozostaje na przysłowiowe „wieki”. W naszym społeczeństwie wciąż buduje się domy wielopokoleniowe, a potomkowie zostają z murami, które stawiali ich dziadkowie. Nie zawsze są z tego powodu szczęśliwi, ponieważ budynek często nie spełnia ich wymagań. Dom szkieletowy można rozebrać i postawić od nowa w zaledwie kilka tygodni…. Co ciekawe, w technologii szkieletowej budują częściej ludzie młodzi, którym zależy na niskiej cenie i szybkiej przeprowadzce do swojego M3. A budowa takiego domu może przebiegać nawet zimą. To niemożliwe w przypadku domu murowanego.

Cieplej? Ciszej?

Dom szkieletowy, podobnie jak murowany, chroni zimą przed chłodem z zewnątrz, a latem przed gorącem. Wszystko zależy od grubości i jakości zastosowanych izolacji. Dom murowany jednak ma lepszą paro przepuszczalność, lepiej też utrzymuje ciepło we wnętrzu, co ma znaczenie przy ewentualnej awarii ogrzewania w czasie chłodów. Dom szkieletowy w takim przypadku znacznie szybciej się wychłodzi oraz zdarzyć się może, że gdy latem spada temperatura, będzie wymagał dogrzania w nocy. Minusem domu szkieletowego jest także to, że słabiej tłumi hałasy z zewnątrz, a także przez strop, który jest o wiele lżejszy. Konstrukcja także potrafi skrzypieć, dlatego na poddaszu zaleca się wykładanie podłóg miękkimi wykładzinami.

Jak szukać wykonawcy?

To oczywiście nie wszystkie różnice, warto je poznać bliżej i pamiętać, że o wyborze domu powinna decydować nie tylko cena, ale także długoterminowe plany związane z domem jak i nasze oczekiwania dotyczące jego użytkowania. Gdy jednak wybierzemy dom szkieletowy należy skorzystać z doświadczonego wykonawcy. Firma http://www.domyjuhas.pl/ ma olbrzymie osiągnięcia w dziedzinie budowy domów szkieletowych, które jakością nie odbiegają od tych tradycyjnych, a nawet je przewyższają.

 

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź