Drewniane czy aluminiowe – jakie drzwi wybrać?

0

Drzwi są wyjątkowo istotnym elementem domu. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne muszą spełniać określone właściwości. Powinna je charakteryzować trwałość i wytrzymałość, a co ważniejsze w przypadku tych drugich – umiejętność zatrzymywania ciepła oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Nie należy przy tym pomijać wyglądu drzwi, które są wizytówką każdego domu. Kupując je należy dokonać decyzji dotyczącej rodzaju materiału, z którego zostały wykonane – na rynku można spotkać zarówno te drewniane, wykonane z PVC jak i aluminiowe.

Drzwi idealne dla domu

W wyborze drzwi dla wielu osób istotną kwestią pozostaje cena oraz ich wygląd. Faktycznie to dość istotne, aby skrzydło pasowało do ogólnego stylu domu lub, przynajmniej, do ram okiennych. W ramach zakupu warto jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki. Poza tymi wymienionymi we wstępie warto zwrócić uwagę na komfort eksploatacji, jakiej będą wymagać w przyszłości. – W tej kwestii drzwi aluminiowe zdecydowanie przeważają nad tymi drewnianymi. O naturalne materiały trzeba przecież dbać, co jakiś czas impregnować i odpowiednio chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Drzwi niezadaszone codziennie są przecież narażone na ostre słońce, deszcz lub śnieg. Drzwi wykonane z drewna nadają wprawdzie jedynego w swoim rodzaju klimatu, ale z drugiej strony dużo szybciej tracą swój piękny, nowy wygląd. Bez odpowiedniej konserwacji są na to jeszcze bardziej narażone – przekonuje specjalista firmy Redan.

Który typ wybrać?

Drzwi z drewna cechuje niezwykła umiejętność zatrzymywania ciepła. Są masywne i ciężkie, rama skrzydła i ościeżnica są wykonywane z klejonki, dzięki czemu są dość odporne na odkształcenia. W kwestii estetyki nie można im odmówić niezwykłego uroku i klimatu. Dodatkowo w zależności od modelu może je charakteryzować zarówno tradycyjny, jak i estetyczny design. Żeby zmniejszyć ich ciężar, część zewnętrzną wypełnienia robi się z płyt wiórowych albo sklejki, natomiast w środku umieszcza się materiał termoizolacyjny. Jak wspomniano wcześniej, drzwi drewniane są wrażliwe na czynniki atmosferyczne – decydując się na nie, warto uwzględnić w projekcie domu stworzenie zadaszenia nad wejściem. Istotną pozostaje również regularna pielęgnacja, obejmująca pokrywanie powierzchni skrzydła nowoczesnymi lakierami i preparatami ochronnymi.

Drzwi aluminiowe są zbudowane podobnie jak te z PVC. Profile i ramy są wielokomorowe, ale w celu ich ocieplenia wykonuje się często jedną komorę centralną, w której umieszcza się bloki materiału izolacyjnego. Ten rodzaj charakteryzuje większa dźwiękochłonność, trwałość oraz sztywność konstrukcji (w porównaniu do drzwi drewnianych). Przy tym warto podkreślić, że to wyjątkowo energooszczędne rozwiązanie – decydując się na drzwi dobrej jakości można zyskać wyjątkowe parametry izolacji cieplnej. Stolarkę aluminiową charakteryzuje łatwość w utrzymaniu. Natomiast lekkość konstrukcji i materiału ułatwia montaż. Największą przewagę nad drzwiami drewnianymi można zaobserwować w kwestii trwałości. Pomimo braku potrzeby jakiejkolwiek impregnacji skrzydło z aluminium nie ulega zniszczeniu pod wpływem wilgoci czy promieni UV. Również nie odkształca się i nie rdzewieje. Dodatkowo nowoczesne produkty charakteryzuje wysoki stopień biodegradowalności, co czyni je rozwiązaniem przyjaznym środowisku.

Zarówno drzwi z drewna, jak i z aluminium mają swoje wady i zalety. Te pierwsze to opcja dla osób ceniących sobie naturalne i tradycyjne rozwiązania oraz estetykę wykonania. Nie da się jednak ukryć, że drzwi aluminiowe cechuje szereg właściwości czyniących je trwalszymi i łatwiejszymi w eksploatacji. Dodatkowo nowoczesny design i nowe technologie pozwalają uczynić je równie estetycznym i stylowym elementem każdego budynku – podsumowuje specjalista firmy Redan.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź