Drzwi wewnętrzne – rodzaje i zasady wyboru

0

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to nie lada wyzwanie. Drzwi przede wszystkim muszą być w pełni funkcjonalne i dawać użytkownikom maksimum komfortu podczas codziennych czynności.

Jak dobrać je odpowiednio do danego wnętrza? Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie za pomocą drzwi? Tego wszystkiego dowiesz, czytając poniższy artykuł!

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Warto, aby pierwszym krokiem przy doborze drzwi wewnętrznych było dopasowanie ich do Twoich potrzeb. Jak to zrobić? Najlepiej na początku zorientować się, jakie są rodzaje drzwi, a następnie zaplanować, które sprawdzą się najlepiej w Twoim mieszkaniu.

Drzwi wewnętrzne dzielimy na:

Drzwi uchylne – to najbardziej popularne drzwi, na które decyduje się większość osób. Ich plusem jest na pewno duża dostępność na rynku, dzięki czemu wybór idealnie pasujących do aranżacji staje się nieco mniej uciążliwy. Drzwi uchylne potrzebują za to sporo miejsca – przynajmniej tyle, aby można było swobodnie przez nie przechodzić bez obijania ich o meble i ściany. Nie w każdym pomieszczeniu jest to możliwe, zwłaszcza jeśli mowa o kawalerce lub naprawdę niewielkim mieszkaniu.

Drzwi uchylne można podzielić także na jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Jednak te drugie sprawdzą się tylko na naprawdę dużych przestrzeniach.

Drzwi przesuwne – to świetny wybór przy aranżacji małych pomieszczeń i kawalerek. Takie drzwi możesz zamontować w ścianie (wymaga to wcześniejszego zaplanowania, lecz wtedy chowają się w całości) lub pod sufitem. Zajmują one niewiele miejsca, które w małych mieszkaniach i kawalerkach jest bardzo cenne. Ponadto są dość oryginalnym wyborem, więc z pewnością nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Zarówno drzwi przesuwne, jak i uchylne możesz wybrać pełne, częściowo lub całkowicie przeszklone.

Drzwi łamane – są to drzwi, które łamią się w jednym bądź kilku miejscach. Jeśli chodzi o funkcjonalność, ocenia się ją jako podobną do drzwi przesuwnych.

 

Zasady wyboru drzwi wewnętrznych

 

  1. Drzwi wewnętrzne należy dobrać do wnętrza, do którego wchodzimy. To znaczy, że np. w łazience czy sypialni sprawdzą się drzwi uchylne, w których możesz zamontować zamek. Jest to istotne, ponieważ w takich pomieszczeniach użytkownicy potrzebują maksimum intymności i prywatności. Natomiast drzwi do salonu, kuchni czy spiżarki bez problemu mogą być przesuwne lub łamane.
  2. Lewe czy prawe – naucz się odróżniać drzwi! Drzwi lewe to takie, za które łapiemy lewą ręką, a zawiasy znajdują się po lewej stronie. Z prawymi jest odwrotnie. To najprostszy sposób, aby określić, z jakimi drzwiami masz do czynienia!
  3. Dopasuj drzwi wewnętrzne do całego wnętrza! Jest to istotny punkt, ponieważ nie mogą być one tylko funkcjonalne – muszą także współgrać z resztą wystroju. Ważne, aby aranżacja Twojego mieszkania była spójna. Nie musisz wybierać wszystkich drzwi jednakowych – jednak niech wyraźnie nawiązują do stylu, w jakim urządzasz całe mieszkanie.
  4. Pamiętaj o wentylacji! Drzwi wewnętrzne do kuchni i łazienki muszą spełniać warunki prawa budowlanego. Przede wszystkim zwróć uwagę, aby wentylacja pomiędzy pomieszczeniami była prawidłowa. Drzwi wewnętrzne często mają specjalne tuleje lub kratki wentylacyjne, jednak niekiedy i tak należy je podciąć o kilka centymetrów, aby zapewnić dostateczny przepływ powietrza.
  5. Drzwi wewnętrzne powinny być także spójne z drzwiami wejściowymi. Świetną ofertę drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych znajdziesz między innymi tutaj: porta.com.pl/produkty/drzwi-wejsciowe-do-mieszkania 

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź