Fototapeta – nie bój się jej przykleić!

0

Wielkoformatowe nadruki na ścianach, czyli fototapety, to świetny sposób na urozmaicenie każdego wnętrza. Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie pustej ściany w salonie, biurze, czy kuchni, być może to rozwiązanie Ci się spodoba. Problematyczne może się jednak okazać naklejenie nadruku takiego formatu. Jak się do tego zabrać?

Fototapety – jakie problemy mogą Cię spotkać?

Nie wszyscy decydują się na samodzielne naklejanie obrazów takiego formatu z kilku względów. Po pierwsze ze względu na wielkość – owszem, możemy znaleźć takie fototapety, które mają wielkość 1m/1m, ale też takie, które mają 2 metry wysokości i 4 szerokości. Potrzeba nie lada wprawy, aby przykleić je równo. Drugim problemem, który wynika bezpośrednio z pierwszego punktu, jest fakt, że wielkoformatowe fototapety często docierają do nas w częściach – czasem w 2, czasem jednak w 4. Dopasowanie do siebie elementów może nie być łatwe, co może zepsuć efekt końcowy. Ostatnią przeszkodą jest cena – koszt fototapety nie jest mały, może wynieść i 200 i 500 złotych, boimy się więc, że zepsujemy produkt, nieumiejętnym „montażem”. Tym samym, wielu z nas decyduje się na pomoc fachowca. Koszty z jakimi trzeba się liczyć sięgają 250-500 złotych.

Jak się zabrać do samodzielnego przyklejenia fototapety?

Jedną z pierwszych czynności, które trzeba wziąć pod uwagę, jest przygotowanie ściany. Powinna być idealnie sucha, pozbawiona zabrudzeń i niedoskonałości. Mamy tutaj na myśli nierówności i ubytki, które należy zaszpachlować. Niedopuszczalne jest też naklejanie fototapety na ścianę, która ma kilka warstw farby czy też inną fototapetę czy tapetę. W tym wypadku, musimy je usunąć, w przypadku malowania, przetrzeć papierem ściernym, w przypadku innej tapety, przy użyciu odpowiedniego środka do ich usuwania. Kiedy już to zrobimy, podłoże należy odpowiednio zagruntować, najlepiej używając specjalnego preparatu – jeśli go nie mamy, możemy użyć rozwodnionego kleju do tapet.

Ściana jest gotowa – pozostaje jeszcze kwestia przygotowania fototapety. Powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie elementy do siebie pasują, a my otrzymaliśmy odpowiedni rozmiar. Jeśli tak, możemy przystąpić do zaznaczenia na ścianie miejsca, w którym chcemy umieścić fototapetę. Teraz wystarczy nanieść klej na fototapetę lub ścianę, w zależności od zaleceń producenta – powinniśmy zrobić to równomiernie – wtedy łatwiej będzie nam przykleić nadruk. Przyklejanie powinniśmy zacząć od góry, od lewej strony. Każdą z przyklejonych części powinniśmy wygładzić specjalnym, twardym wałkiem, aby zlikwidować pęcherzyki powietrza. Następnie nadmiar kleju ze ściany, który wypłynie poza brzegi, usuwamy zwilżoną ścierką.

Przyklejenie fototapety nie należy do najtrudniejszych czynności, jednak wymaga nieco wprawy. Dobrze, jeśli mamy kogoś do pomocy, kto będzie mógł przytrzymać poszczególne części nadruku oraz ocenić, czy fototapeta jest przyklejona prosto względem innych ścian czy sufitu.

jak-przykleic-fototapete (2)

indeks Magda Pelc
Artykuł został przygotowany na podstawie deeco.eu.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź