Funkcjonalne i estetyczne – „przepis” na biuro idealne?

0

Wygląd przestrzeni, w której przebywamy, w znaczny sposób wpływa na nasze samopoczucie, a jeśli mówimy o miejscu pracy – również – i to w sposób szczególny, na naszą aktywność i efektywność. Stąd tak duże znaczenie odpowiedniego wystroju, który powinien być zarówno funkcjonalny, jak i przyjazny dla pracownika. Nie ma jednej definicji, która określałaby jak ma wyglądać biuro „optymalne”. Wiele zależy tu od takich zmiennych, jak: wielkość firmy, jej struktura, charakter relacji z otoczeniem i to, co najbardziej oczywiste – warunki lokalowe, jakimi dysponuje.

Kreowanie przestrzeni biurowej (podobnie jak mieszkalnej) podlega różnym trendom. Nie może być inaczej, skoro zmienia się również samo postrzeganie przestrzeni biurowej. Musimy przyjąć inne zasady, gdy organizujemy przestrzeń biurową typu open space, inne – gdy przedmiotem projektu będzie biuro firmy prowadzącej działalność artystyczną itp.

Pewne rozwiązania (i techniki) sprawdzą się jednak niezależnie od tego, jaki lokal posiadamy i jakim chcielibyśmy go widzieć. Wystarczy odpowiednio zaadaptować różne modele rozwiązań wnętrzarskich do warunków konkretnej firmy.

Twórczy minimalizm 

Kojarzony ze stylem skandynawskim minimalizm, na dobre zaaklimatyzował się zarówno w naszych domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej czy w firmach. Trudno się temu dziwić – styl ten uwiódł nas swoją prostotą, ergonomicznością i optymalną funkcjonalnością, co sprawdza się szczególnie w takich przestrzeniach, jak biura. Jasne kolory ścian, kubistyczne, proste meble i różnego rodzaju zabiegi plastyczne, których celem jest maksymalne wykorzystanie padającego światła, są na pewno warte polecenia przy urządzaniu biura.

Z drugiej strony – styl minimalistyczny – spotyka się z zarzutem wprowadzania zbyt dużego chłodu do miejsc, w których przebywamy.

Można go jednak przełamać umiejętnie dobranymi dodatkami, a także odpowiednią aranżacją różnych płaszczyzn, np. ścian.

Jak to zrobić? Jednym z ciekawszych sposobów jest zastosowanie nowoczesnych technologii poligraficznych, takich jak druk lateksowy czy UV, dzięki którym można wprowadzić atrakcyjny wizualnie motyw np. na ścianę, ściankę działową, meble – wykonane z różnych materiałów.

Kreatywny mix materiałów

Nowoczesny druk prezentuje się doskonale zarówno na papierze, jak i bezpośrednio na ścianie (np. w formie wysokiej jakości naklejek lub fototapety), na płótnie (szczególnie polecanym jest płótno Canvas) na drewnie, szkle, a nawet na aluminium (dibond).

Wybór wzorów, z jakich można korzystać, jest niemal nieskończony – szczególnie, że firmy wykonujące tego rodzaju dekoracje są otwarte nawet na bardzo niestandardowe, indywidualne pomysły klientów, bazujące na ich własnych projektach i materiałach (np. zdjęciach).

Nie da się nie zauważyć, że firmy szczególnie często decydują się na umieszczanie na ścianach motywujących haseł, które dodatkowo wzmacniają efektywność pracy osób znajdujących się w takich pomieszczeniach (np. firmowy pokój konferencyjny).

W wielu biurach świetnie prezentuje się też szkło (monochromatyczne, typu lacobel, czy też wielobarwne, zadrukowane panele plexi).

Szkło takie może z powodzeniem pełnić rolę elementu ścianek działowych, w przestrzeni typu open space.

Tego typu rozwiązania wpisują się w model minimalizmu. W nowoczesnym biurze warto jednak również znaleźć miejsce dla naturalności.

Przełamujemy schemat

Nic lepiej nie przełamuje schematyzmu różnych rozwiązań, np. takich jak minimalistyczny wystrój (proste, funkcjonalne, typowo biurowe meble czy oświetlenie) jak element reprezentujący zupełnie inną estetykę.

Nie pomylimy się, gdy stwierdzimy, że takim wysoce pożądanym elementem będą rośliny doniczkowe (przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale również estetycznych) oraz – zgodnie z aktualnie obowiązującymi (i jak najbardziej godnymi polecenia) trendami – drewno i związana z nim kolorystyka.

Ciepłe kolory drewna i zieleń kwiatów pozwalają odpocząć oczom, pomagają się zrelaksować i następnie skupić na wykonywaniu obowiązków.

Nie musimy się obawiać, że drewno będzie się „kłóciło” np. ze szkłem, czy elementami metalowymi – wręcz przeciwnie – będą dla siebie jednocześnie kontrapunktem i wizualnym uzupełnieniem.

Za duża jednolitość – m.in. kolorystyczna – na dłuższą metę bywa nużąca. Na pewno nie o to chodzi w kształtowaniu wystroju przestrzeni biurowej, która ma stymulować do efektywnej, a bywa również, że kreatywnej pracy. Byłoby to trudne do osiągnięcia w miejscu, które kojarzy się z wtórnością i brakiem  wizualnego ciepła.

 

Źródło: http://decoplanet.pl/

wystroj-biura (1)

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź