Jak dbać o meble ogrodowe?

0

Meble ogrodowe to meble szczególnego rodzaju. Przez cały rok, albo przez jego większość wystawiane są na działanie czynników atmosferycznych. Przed ich zakupem należy dokładnie przemyśleć z jakiego materiału mają być wykonane.

Jakie meble polecam do ogrodu?

To jakie meble wybierzemy do ogrodu w dużej mierze zależy od naszej koncepcji jego wystroju, od wystroju całego domu i elementów znajdujących się na terenie mieszkalnym. Wszystkie elementy powinny się ze sobą dobrze komponować. Dlatego raczej nie polecam plastikowych mebli do eleganckiego domu zaprojektowanego w klasycznym stylu.

Do każdego niemal ogrodu będą pasowały meble drewniane, w większości ogrodów dobrze sprawdzą się również meble metalowe. Materiały te zapewniają duże możliwości, jeżeli chodzi o dostosowanie się do stylu wystroju domu i ogrodu. W zależności od modelu będą pasowały do tradycyjnego jak i do nowoczesnego ogrodu.

Konserwacja mebli ogrodowych

Musimy zdawać sobie sprawę, że meble wystawione na permanentne działanie zmiennych czynników środowiskowych wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie konserwowane mogą szybko ulec zniszczeniu. Pielęgnacja mebli ogrodowych będzie zależała od materiału, z którego je wykonano.

Drewniane meble do ogrodu

Kupując drewniane meble należy zapoznać się ze wskazówkami jak dbać o meble ogrodowe tego rodzaju. Jeżeli nasze meble przebywały przez minimum jeden sezon w naszym ogrodzie, narażone na wszystkie niedogodności pogodowe przed kolejnym sezonem polecam je zaimpregnować. Powinniśmy dokładnie zetrzeć ich zewnętrzną powłokę papierem ściernym, Kolejną czynnością, której nie wolno nam pominąć jest dokładne ich oczyszczenie z pyłu. Kiedy nasze meble są już oczyszczone i odtłuszczone malujemy je wybraną przez nas farbą. Polecam również zastosowanie barwnych impregnatów.

Jeżeli nasze meble wykonane są z surowego drewna i w poprzednim sezonie impregnowane były olejem, powinniśmy dokładnie je wyczyścić by usunąć z nich wierzchnią warstwę. Następnie powinniśmy je pomalować, ale jeżeli nie chcemy zmieniać ich faktury wystarczy ponownie natrzeć je olejem do konserwacji drewna.

Na rynku jest dostępnych wiele różnych impregnatów. Warto zdecydować się na te lepsze ponieważ są trwalsze, środek lepiej konserwuje drewno a samej impregnacji nie będzie trzeba powtarzać co rok tylko np co 3 lub pięć lat.

Pielęgnacja mebli metalowych

W przypadku mebli metalowych sprawa nie jest skomplikowana.. Polecam dokładne ich umycie, usunięcie z nich ewentualnej rdzy, a jeżeli chcemy możemy je dodatkowo polakierować. Meble żeliwne są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Pielęgnacja mebli z plastiku

Jeżeli posiadamy meble na przykład z plastiku, doprowadzenie ich do idealnego stanu wymaga jedynie gąbki i dobrego środka czyszczącego. Na rynku nie ma specjalnych środków przeznaczonych do tego celu.

Pielęgnacja mebli ogrodowych z technorattanu

Technorattan jest bardzo trwałym materiałem i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwujących. Zestawy ogrodowe składające się z mebli i poduch często mogą stać na zewnątrz cały rok. Ewentualnie poduchy wymagają przykrycia lub schowania w okresie zimowym lub deszczowym. Czyszczenie, odnowienie takich mebli nie wymaga specjalnych środków. Wystarczy szmatka i trochę ciepłej wody. Warto wiedzieć że materiał ten jest bardzo często odporny na promienie słoneczne i zmiany temperatur.

Obecnie oferta mebli ogrodowych jest bardzo szeroka. Możemy wybrać z pośród wielu modeli wykonanych z różnych materiałów. Możemy kupić bardzo tanie meble z plastiku które prawdopodobnie posłużą nam maksymalnie kilka sezonów a także eleganckie, trwałe komplety z aluminium czy technorattanu. Co się komu podoba i na co go stać. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na to gdzie został wyprodukowany dany mebel. Kupując lokalny produkt wspieramy polską gospodarkę i dajemy pracę swoim krajanom.

indeks Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź