Jak przycinać żywopłot

0

Sezon ogrodowy zaczął się już jakiś czas temu – na działkach spędzamy więc dużo czasu, oddając się przy tym wypoczynkowi, ale i pracy. Jednym z elementów ogrodu, który wymaga naszej uwagi, jest żywopłot. Bez względu na to, czy dopiero go zasadziliśmy, czy osiągnął on już odpowiednie wymiary, powinniśmy regularnie go przycinać. Dlaczego, jak i kiedy oraz za pomocą jakich narzędzi?

Dlaczego przycinamy żywopłot

Jest kilka powodów, dla których zielone ściany wymagają regularnego przycinania. Skracanie pędów umożliwia młodym roślinom rozkrzewienie się i rozrastanie od samego dołu. Tylko w taki sposób mamy szansę uzyskać bujny i gęsty żywopłot. W przypadku okazów, które uzyskały już właściwą wysokość, przycinanie pozwala utrzymać ją na stałym poziomie oraz dbać o odpowiednie ukształtowanie drzewek czy krzewów. Wiekowe żywopłoty dzięki naszej ingerencji mogą natomiast zostać odmłodzone i odzyskać zwarty pokrój.

Kiedy i w jaki sposób przycinać żywopłot

Żywopłot zaczynamy przycinać zaraz po jego posadzeniu. Młode okazy przycinamy wtedy 20 cm nad ziemią, a następne cięcie przeprowadzamy za rok, pozostawiając ok. 20 cm młodych przyrostów. Zanim żywopłot osiągnie ostateczny rozmiar, przycinamy go nawet kilka razy w roku – zaczynając wiosną, kończąc w sierpniu. Częstotliwość oraz dokładana pora przycinania zależy również od gatunku roślin wybranych na żywopłot – np. rośliny kwitnące wiosną przycinamy dopiero w czerwcu lub lipcu, zaraz po zakończeniu kwitnienia.

Żywopłoty starsze strzyżemy zwykle 2 razy w roku, robiąc to w taki sposób, by utrzymać ich zwartą formę i określoną wysokość. Nowe przyrosty usuwamy niemal na całej ich długości, zostawiając jedynie 2 cm młodych pędów. W równym uformowaniu roślin pomoże sznurek rozciągnięty wzdłuż żywopłotu i przymocowany do wbitych w ziemię palików. Jeśli nasz żywopłot ma charakter formowany, powinniśmy pamiętać, że jego wierzchołek nie może rozszerzać się ku górze.

Nie zapominajmy także, że obcinanie żywopłotu nie ogranicza się jedynie do skracania wierzchołków roślin. Wymagają tego również boczne ściany nasadzenia – to od ich uformowania powinnyśmy zaczynać każdorazowe przycinanie roślin.

Narzędzia do przycinania żywopłotów

Dobór narzędzi, które umożliwią nam wygodne i szybkie przycinanie żywopłotu, powinniśmy uzależnić o jego wielkości i rodzaju. Do wyboru mamy nożyce ręczne, elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Lekkie modele ręczne sprawdzą się w pielęgnacji niskich nasadzeń. Ogrodzenia uformowane z modrzewi czy cisów, nieco wyższe, łatwiej będzie nam utrzymać w dobrej formie za pomocą nożyc elektrycznych o dłużnym ostrzu. Do najwyższych żywopłotów sprawdzą się urządzenia elektryczne lub spalinowe, których ostrze osiąga nawet ponad pół metra – dzięki nim z łatwością przystrzyżemy rośliny w linii prostej. Bez względu na to, jaki model nożyc do żywopłotu wybraliśmy, należy pamiętać, że ich elementy robocze powinny być naostrzone i czyste – dzięki temu unikniemy uszkodzeń pędów oraz ograniczymy ryzyko porażenia roślin chorobami.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z marketami Castorama.pl, gdzie kupisz różnego rodzaje elektryczne nożyce do żywopłotu.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź