Jak układać panele ścienne w salonie?

0

Panele ścienne mogą posłużyć jako materiał dekoracyjny nie tylko we wnętrzach w stylu rustykalnym czy skandynawskim. W zależności od tego, czy zostaną wykorzystane na całej powierzchni ściany czy wyłącznie na jej fragmencie, stworzą inny efekt końcowy, dlatego nadają się do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Podpowiadamy, w jaki sposób układać panele ścienne w salonie, aby stworzyć przestrzeń ciekawą i nowoczesną.

Czasy, w których panele ścienne były układane na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie we wnętrzach staramy się tworzyć przestrzeń możliwie najbardziej przestronną, a przy tym stonowaną i lekką. Tendencja ta dotyczy przede wszystkim strefy dziennej, reprezentowanej przez salon, w którym spędzamy wolne chwile i do którego zapraszamy swoich najbliższych. Z tego względu poszukujemy elementów aranżacyjnych, które umożliwiają zachowanie równowagi między tym co naturalne a tym co eleganckie i reprezentacyjne. Właściwie wykorzystane panele ścienne mogą stanowić idealne rozwiązanie łączące w sobie obie te cechy. Szeroki wybór paneli ściennych znajdziesz w katalogu Dobre Dla Domu.

Montaż paneli ściennych w centralnym miejscu salonu

Jedną ze ścian w salonie, na którą zwracamy najwięcej uwagi, jest ta z zawieszonym na niej telewizorem. Z tego względu warto tę przestrzeń urozmaicić, tak aby telewizor nie stanowił jedynego skupiającego wzrok elementu. Jednym z ciekawych rozwiązań jest montaż paneli ściennych bezpośrednio za nim. Aby uzyskać ciekawie zaaranżowaną przestrzeń, można:

  • zdecydować się na umieszczenie paneli ściennych na całej powierzchni ściany, układając je poziomo z pozostawieniem wąskich pasów wolnej przestrzeni w części tuż nad podłogą i w pobliżu sufitu;
  • zastosować panele ścienne wyłącznie na fragmencie ściany tuż za telewizorem (od podłogi do sufitu) w formie prostokąta o szerokości nieco większej niż szerokość zamontowanego sprzętu;
  • wykorzystać panele ścienne w kolorze ciemniejszym niż pozostałe ściany w salonie, ponieważ optycznie wydłużą one pokrytą nimi powierzchnię oraz będą stanowić ciekawy kontrast.

Dzięki temu, że wyłącznie jedna ze ścian w salonie zostanie wyróżniona, całość aranżacji pomieszczenia nadal pozostanie lekka, a przy tym nieco zniweluje wrażenie, że telewizor stanowi najważniejszy element wyposażenia.

Panele ścienne jako sposób na wydzielenie stref w salonie

Kiedy pomieszczenie przeznaczone na salon ma duże rozmiary, warto pomyśleć nad podzieleniem przestrzeni, dzięki czemu będzie ona bardziej funkcjonalna. W salonie jest możliwe stworzenie kilku stref w zależności od potrzeb domowników – strefy relaksu, telewizyjnej czy służącej do czytania. Wyraźny podział można uzyskać:

  • montując panele ścienne w narożnej części pokoju – na styku dłuższej i krótszej ściany w salonie, co sprawi, że powstanie charakterystyczny kącik, w którym warto umieścić meble o mniejszych gabarytach (np. fotel i stolik kawowy);
  • poprzez pokrycie panelami wyłącznie fragmentu dłuższej ze ścian w salonie, co sprawdzi się w szczególności, jeśli chcemy wyróżnić kącik jadalny – wówczas panelami należy pokryć powierzchnię ścienną o długości nieco większej niż długość stołu;
  • wykonując z paneli ściennych ozdobny, pionowy pas umiejscowiony na dłuższej ze ścian, przy której znajduje się sofa – wtedy kanapę należy postawić bliżej jednej ze ścian krótszych, tak aby pas z paneli na ścianie dłuższej tworzył proporcje 2/3 do 1/3 (tę pokrywamy panelami).

Salon podzielony na strefy pozwoli uzyskać przestrzeń, która wyda się bardziej przytulna i w której łatwiej będzie się skupić na wykonywaniu konkretnej czynności, jak np. na czytaniu czy nauce.

Panele ścienne to trwały materiał dekoracyjny, który umożliwia stworzenie wielu ciekawych aranżacji. W zależności od tego, na jaką barwę paneli ściennych się zdecydujesz, salon będzie sprawiał wrażenie miejsca bardziej eleganckiego lub o niezobowiązującej atmosferze. Panele ścienne są na tyle uniwersalne, że mogą być wykorzystane wyłącznie jako akcent dekoracyjny lub jako element dominujący w całej aranżacji.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź