Jak urządzić ergonomiczną kuchnię

0

Kuchnia to miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków. Miejsce, w którym spotyka się cała rodzina i spędza ze sobą wspólnie czas. To też miejsce pracy, które warto urządzić zgodnie z zasadami ergonomii, aby tę pracę uczynić łatwą i przyjemną. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Co to jest trójkąt roboczy

W kuchni pracujesz zwykle na stojąco. Nieustannie też przemieszczasz się między lodówką, zlewozmywakiem i kuchennymi szafkami. Dlatego wiesz na pewno, jak ważne jest logiczne rozmieszczenie kuchennych sprzętów, by Twoja praca była sprawna, szybka i jak najmniej męcząca. Po pierwsze zadbaj więc o to, by wszystkie sprzęty ustawić zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności. Najpierw wyciągasz je z lodówki, później myjesz lub obierasz, następnie gotujesz, smażysz lub pieczesz. Dlatego główne sprzęty to lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Ustaw je obok siebie, a w wersji optymalnej – każdą przestrzeń oddziel od następnej choćby krótkim blatem roboczym (najlepiej na długość 40-60cm, natomiast blat główny na 60-120cm). Pamiętaj też, aby zlewozmywak ustawić bokiem do ściany, tak by nie pochlapać jej w trakcie mycia naczyń. Blat między zlewem a kuchenką jest też ważny dlatego, że w przeciwnym wypadku łatwo można zamoczyć palniki. Lodówka – zlewozmywak – kuchenka to ustawienie nazywane potocznie trójkątem roboczym.

Akcesoria w zasięgu ręki

Druga bardzo ważna zasada jaką należy się kierować podczas urządzania logicznie pomyślanej kuchni to zagwarantowanie sobie, że wszystkie najczęściej używane sprzęty kuchenne mamy zawsze w zasięgu ręki. Nie wstawiaj ich więc na najwyższych czy najniższych półkach, nie pchaj też głęboko do przestronnych szaf. W tych miejscach powinny znaleźć się raczej sprzęty używane sporadycznie. Te, których używasz na co dzień ustaw na blacie lub w jego pobliżu.

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

To także bardzo ważna kwestia. W kuchni często korzystamy z narzędzi zasilanych prądem elektrycznym (czajnik bezprzewodowy, robot kuchenny, mikser, blender, sokowirówka czy krajalnica). Pamiętaj więc, by w trakcie organizowania przestrzeni kuchennej zastanowić się, gdzie zamontować gniazdka elektryczne. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże Ci ten artykuł: wybór i montaż gniazdka oraz łącznika – jak rozmieścić gniazdka w domu. Na pewno chcesz uniknąć sytuacji, w których na blatach kuchennych i podłogach stoją przedłużacze. Nie sprzyja to nijak kuchennemu wizerunkowi, a często może być nawet niebezpieczne.

Zaplanuj odpowiednie wysokości i odległości

Urządzenia kuchenne postaraj się umieścić na takiej wysokości, by nie musieć się do nich schylać ani stawać na palcach. Piekarnik i kuchenkę mikrofalową zamontuj na wysokość około 85cm nad podłogą. Lodówkę ustaw jak najbliżej drzwi – wtedy torby z zakupami rozpakujesz tuż po wejściu do pomieszczenia. Bardzo ważne jest też, aby wszystkie blaty pokrywały się na jednej wysokości z kuchenką i resztą sprzętów.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź