Jak urządzić ogród marzeń?

0

Może nam się wydawać, że zatrudnianie profesjonalnego architekta krajobrazu do zaaranżowania małego, przydomowego ogrodu to zły pomysł. Ale jeszcze gorzej będzie, gdy posadzimy jakiekolwiek rośliny bez pomysłu na to miejsce. Wbrew pozorom zakładanie ogrodów zwyczajnym rodzinom to codzienna praca każdego architekta i chętnie przyjmie on zlecenie od nas.

Jak pracuje architekt krajobrazu?

Projektowanie zieleni to wbrew pozorom nie tylko sadzenie roślin, ale też wiele godzin spędzonych na rozmowach z klientami czy rysowaniu schematów. Najważniejsze jest, aby omówić z architektem wszystkie szczegóły dotyczące naszego ogrodu marzeń, jeszcze przed podpisaniem umowy. Dzięki temu z góry wiadomo czy współpraca się uda.

Potem architekt (strona architekta krajobrazu z Wrocławia – ZielonaKreacja.pl) przyjeżdża obejrzeć posesję i stan gleby. Dzięki temu wie jakie rośliny się dobrze w tych warunkach przyjmą i może wyobrazić sobie co się uda zrobić na takiej działce. Następnie przychodzi czas na projektowanie ogrodów w programie komputerowym lub na papierze. Zwykle uzgadniana jest jedna wersja z klientem, ale można oczekiwać dwóch rozwiązań – droższego i tańszego.

Gdy klient zaakceptuje pomysł przychodzi czas na realizację – zakup roślin, dowiezienie ich na miejsce i sadzenie zgodnie z projektem. W między czasie w ogrodzie pojawiają się też dekoracje np. fontanny czy skalniaki.

Minusy współpracy z architektem

Minusem współpracy może być odmienna wizja ogrodu. Pamiętajmy, że też mamy prawo głosu i ogród ma wyglądać tak jak my chcemy i gdzie my będziemy czuć się dobrze. Jeżeli architekt uprze się na jakiś element, który nam kompletnie nie przypadł do gustu, nie musimy takiego projektu akceptować. Jednak dobrze by było, gdy już na początku współpracy ustalimy co jest absolutnie niedopuszczalne i na co się nie zgodzimy. Wtedy architekt nie będzie miał problemu ze znalezieniem ciekawych elementów, a my nie będziemy się denerwować, że coś nam się nie podoba.

Jeśli marzy nam się ogród z prawdziwego zdarzenia, warto do tego celu zatrudnić profesjonalistę, który nie popełni błędu, ani też nie narazi nas na niepotrzebne koszty. Sami możemy nie podołać takiemu wyzwaniu, zwłaszcza gdy nasz ogród ma nieregularny kształt albo jest bardzo duży. Lepiej jest od razu zlecić planowanie i wykonanie prac komuś, kto robi to z pasją od wielu lat i cieszyć się efektem końcowym.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź