Jak wybrać kosiarkę?

0

Sezon na prace w ogrodzie zaczął się na dobre – pogoda dopisuje, dlatego też chętnie grabimy, sadzimy, porządkujemy. W należytym porządku należy utrzymać również trawnik, niezależnie od tego czy jest rozległy czy też znajduje się wyłącznie w przydomowym ogródku. Z pomocą w utrzymaniu trawnika przychodzi nam kosiarka. Na rynku istnieje jednak tyle typów i marek, że ciężko się na którąś zdecydować. Co wziąć pod uwagę wybierając ten sprzęt do ogrodu.

Typy kosiarek dostępnych na rynku

W sklepach ze sprzętem ogrodniczym dostępne mamy co najmniej 4 rodzaje kosiarek. Wśród nich wymienić należy kosiarki elektryczne, spalinowe, akumulatorowe i traktorki. Istnieją jeszcze podkaszarki, które umożliwiają porządkowanie trawy w miejscach trudno dostępnych.

Określ swoje potrzeby

Mowa tutaj przede wszystkim o powierzchni ogrodu. Nie każdy typ kosiarki idealnie nadaje się do ogrodów wielkopowierzchniowych, jak i tych mniejszych. Jeśli więc masz rozległy ogród, np. taki o powierzchni 1000 m2, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie okaże się kosiarka spalinowa lub traktorek, jednak o dużej szerokości koszenia. W przypadku elektrycznej potrzebujemy źródła zasilania – próżno więc obsługiwać kosiarkę elektryczną na dużej powierzchni, bo potrzebowalibyśmy bardzo długiego przedłużacza, a dodatkowo byłoby to rozwiązanie nieekonomiczne. Podobnie z kosiarką akumulatorową – w dużym ogrodzie na jednym ładowaniu udałoby się nam skosić np. 1/3 trawnika i potrzebowalibyśmy przerwy na ponowne naładowanie akumulatorów. Trzymajmy się więc zasady – mały ogród – kosiarka elektryczna lub akumulatorowa, czy też ręczna, duży ogród – spalinowa lub traktorek.

Jednak powierzchnia, to niejedyny wyznacznik. Pod uwagę trzeba wziąć również to, jak często zamierzamy kosić trawnik – czy raz na dwa tygodnie, czy dwa razy w tygodniu oraz jaki jest jego stan. Nie będzie nam łatwo manewrować kosiarką spalinową czy elektryczną o dużej szerokości koszenia, jeśli w ogrodzie mamy dużo krzaków, drzew i innych elementów, które stanowią o ogrodzie. W tym przypadku z pomocą może przyjść podkaszarka lub kosiarka typu traktorek o zerowym momencie skrętu, która pozwala na dowolne manewrowanie i dotarcie do najmniej dostępnych miejsc. Jednak w przypadku ostatniego rozwiązania musimy liczyć się z kosztami na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Jest to więc rozwiązanie dobre przy bardzo rozległych ogrodach i przy dużej częstotliwości koszenia (np. przy kompleksach pałacowych czy hotelowych, polach golfowych).

Jak dbać o kosiarkę?

Kosiarka jest sprzętem zwykle na kilka, kilkanaście sezonów. Warto więc zachować urządzenie w dobrym stanie. Dlatego należy pamiętać przede wszystkim o jego czyszczeniu po skończonej pracy, czy konserwacji, w tym o wymianie płynów eksploatacyjnych (mowa o kosiarkach spalinowych), czy też czyszczeniu ostrzy. Niemniej istotne jest prawidłowe przechowywanie, pod zadaszeniem, w miejscu pozbawionym wilgoci.

Michał Tylus
Artykuł został przygotowany na podstawie: mtdsklep.pl/lista,kosiarki-spalinowe.html

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź