Jaką drabinę wybrać?

0

Wydawać by się mogło, że wybór drabiny to prosta sprawa. W sklepach jest ich kilka rodzajów i wystarczy pójść i kupić odpowiednio wysoką i najbardziej stabilną spośród nich. Najczęściej spotykanymi materiałami, z których wykonuje się drabiny są drewno, aluminium, stal oraz włókno szklane.

Decydując się na konkretny typ powinniśmy zdawać sobie sprawę z zalet i wad każdego z tych tworzyw i tym samym wybrać takie, które będzie najlepiej spełniało swoje zadanie w naszym domu, czy gdziekolwiek indziej jest na nią zapotrzebowanie.

Drabiny drewniane

Zaletą drabin drewnianych jest ich stosunkowo niska cena. Ponadto świetnie nadają się do pracy przy instalacji elektrycznej, gdyż, jak wiemy, surowiec ten nie przewodzi prądu. Mocna i stabilna konstrukcja, która dodatkowo nie będzie mokra, to gwarancja, że użytkowanie jej przebiegnie bardzo bezpiecznie. Materiał ten posiada jednak kilka istotnych wad, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze stabilność drabiny zależy od jej wysokości – im wyższa tym jest z nią gorzej. Po drugie ciężar tego materiału jest zdecydowanie większy niż aluminium czy włókna szklanego, co może być utrudnieniem przy przenoszeniu dla słabszych osób (zwłaszcza jeśli by z niej skorzystać, musimy przynieść ją z piwnicy i wnieść na 4 piętro). Po trzecie, odporność drewna na uszkodzenia jest na o wiele niższym poziomie niż ma to miejsce w przypadku metalu. Takich drabin nie wolno także malować, gdyż mogło by to doprowadzić do zakrycia niedoskonałości, a w konsekwencji do przykrego w skutkach wypadku, wynikającego z nieświadomości zagrożenia.

Drabiny aluminiowe

Aluminium to materiał, który jest jednocześnie bardzo mocny i niezwykle lekki. Dodatkowo metal ten nie poddaje się działaniu korozji, co w sposób oczywisty zwiększa jego trwałość. Można z nich korzystać na zewnątrz i to niezależnie od pogody, a ich cena nie jest wygórowana. Jako wadę tego surowca należało by podać to, że nie powinni korzystać z niej osoby zajmujące się prądem, gdyż aluminium jest dobrym przewodnikiem elektryczności i może nas porazić, gdy na chwile stracimy czujność. W tym zawodzie jest to skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne korzystać z takiej drabiny.

Drabiny stalowe

Ich cena jest niższa od aluminium, co przy niemal tożsamej wytrzymałości wydaje się być zaletą tego materiału. Jednak ich waga bardzo odbiega od ideału, więc jeśli już ktoś używa takiej drabiny, powinien się liczyć z tym, że lepiej sprawdzi się jako element stacjonarny niż rozwiązanie mobilne, ułatwiające pracę. Stal wymaga ponadto konserwacji, gdyż nie jest odporna na tzw. utlenianie (pojawienie się rdzy). Tak jak to miało miejsce w przypadku aluminium, z drabiną wykonaną z tego surowca trzeba trzymać się z dala od źródeł napięcia elektrycznego. Taka praca mogłaby się bowiem skończyć nieszczęściem.

Drabiny z włókna szklanego

Bardzo wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz stabilne – to najlepszy wybór dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo. Świetnie sprawdzą się w rękach fachowców wszelkiej maści, także elektryków. Ich ciężar również może pozytywnie zaskoczyć, jednak za ten luksus przyjdzie nam zapłacić więcej niż za każdy z innych typów drabin.

Dziękujemy mekbud.pl za konsultację merytoryczną.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź