Jakie doniczki balkonowe wybrać

0

Skrzynki balkonowe umożliwiają stworzenia na balkonie małego ogrodu. Prawidłowo dobrane nie tylko go ozdobią, ale zapewniają również właściwy rozwój kwiatów i roślin. Czym kierować się przy ich wyborze?

Najważniejsze przy wyborze doniczek balkonowych jest:

– rozmiar skrzynek,

– materiał, z których zostały wykonane, a co za tym idzie ich trwałość.

– styl pasujący do balkonu i całego budynku.

Jaki rozmiar skrzynki balkonowej jest najlepszy

To zależy od oczywiście po pierwsze od wielkości twojego balkonu. Donice powinny być na tyle pojemne i głębokie, aby pozwalały roślinom na rozbudowę systemu korzeniowego i swobodny rozrost. Ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Optymalna długość skrzynki to 100 cm, ale na rynku dostępne są również skrzynki dopasowane do mniejszych balkonów, które zapewniają wystarczająco dużo miejsca roślinom.

Ważne otwory odpływowe

Pojemniki na rośliny dzielą się na zwykle doniczki, które mają otwory oraz na osłonki bez dziurek odpływowych, które służą jako dekoracja doniczki. Jeśli kupujemy osłonki zamiast doniczek, nie zapomnijmy zrobić w nich otworów na odpływ wody. Zbyt obficie podlana ziemia jest niebezpieczna dla korzeni roślin – mogą zacząć „dusić się” i gnić. Otwory w dnie doniczki zabezpieczają ziemię przed zalegającą wodą deszczową. Korzenie mają dzięki temu również lepszy dostęp do powietrza i nie zaparzają się.

Stabilność

Mocowane po zewnętrznej stronie balustrady doniczki muszą być solidnie przytwierdzone. Spadającą doniczka jest bardzo niebezpieczna, dlatego producenci oferują mocne uchwyty na barierki balkonowe. Wybierajmy te, które zostały wykonane ze stali i są odporne na niekorzystne warunki pogodowe (wilgoć, zmienne temperatury oraz promienie UV). Doniczki nie mogą się chwiać, najlepiej jeśli są zamocowane na stałe i mocno przykręcone do balustrady.

Materiały

Skrzynki i doniczki z tworzyw sztucznych są lekkie i stosunkowo tanie. Mogą imitować ceramikę i naturalne materiały, takie jak kamień lub metal. Jednak mają pewną wadę – jeśli nasz balkon jest usytuowany od strony południowej budynku, czyli wyeksponowany na intensywne słońce, podłoże zamknięte w plastikowym naczyniu ulega zaparzeniu. To szkodzi roślinom. Warto wybierać donice z solidnych materiałów, które nie płowieją na słońcu.

Doniczki z naturalnych materiałów, czyli gliny są kolorowe i pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych balkonów. Kwiaty dobrze w nich rosną za sprawą ich porowatej struktury, umożliwiającej przepływ powietrza i odparowanie nadmiaru wody deszczowej. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny w takich doniczkach należy częściej podlewać. Ceramiczna doniczka może być pokryta warstwą szkliwa – matową lub błyszczącą. Wówczas będzie mniej przepuszczalna. Nieszkliwione naczynia pasują do stylu vintage na balkonie. Jakie wady mają skrzynki z palonej gliny? Nie wszystkie są odporne na mróz. Nie są również wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne – gdy taka doniczka spadnie na posadzkę, może się łatwo potłuc.

Osłonki ze szkła wyglądają bardzo efektownie. Wąskie naczynia nadają się do uprawy orchidei. Są jednak kruche i trzeba uważać przy ich montażu. Przewrócona doniczka stojąca na płytkach ceramicznych łatwo się stłucze, dlatego zadbaj o właściwe jej zabezpieczenie.

Skrzynki z drewna – naturalny surowiec ładnie komponuje się z roślinami. Niestety, pod wpływem wilgoci drewno może zacząć po kilku sezonach próchnieć. Warto je odpowiednio zaimpregnować środkami do drewna.

Skrzynki ze sztucznego rattanu są alternatywą dla drewnianych donic. Plecionka jest bardzo odporna na promienie UV, wilgoć i zmiany temperatury.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z siecią sklepów budowlanych Castorama.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź