Kabina prysznicowa – kiedy warto mieć ją w swojej łazience?

0

Kabinę prysznicową można spotkać już w większości polskich łazienek, jednak wciąż jest duża grupa osób, która zastanawia się nad sensem jej montażu. Wątpliwości wynikają głównie z przyzwyczajenia do korzystania z wanny, która przez dziesiątki lat królowała w polskich domach. Nowoczesna kabina prysznicowa sprawdza się jednak w wielu sytuacjach i z pewnością warto poznać jej wszystkie zalety

Kabinę prysznicową można spotkać już w większości polskich łazienek, jednak wciąż jest duża grupa osób, która zastanawia się nad sensem jej montażu. Wątpliwości wynikają głównie z przyzwyczajenia do korzystania z wanny, która przez dziesiątki lat królowała w polskich domach. Nowoczesna kabina prysznicowa sprawdza się jednak w wielu sytuacjach i z pewnością warto poznać jej wszystkie zalety.

Korzyści z posiadania kabiny prysznicowej

O zaletach posiadania kabiny prysznicowej można by mówić długo, jednak kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

Po pierwsze, w odróżnieniu od kąpieli w wannie, prysznic w kabinie pozwala na bardzo szybkie umycie całego ciała przy znacznie mniejszym zużyciu wody. Bez konieczności gimnastykowania się można jednocześnie umyć włosy oraz ciało za jednym razem i to w krótkim czasie, co w wannie jest raczej niemożliwe.

Po drugie, dużą zaletą kabiny prysznicowej jest wygoda korzystania z niej – łatwo do niej wejść osobom starszym i niepełnosprawnym, a dzięki możliwości postawienia w środku specjalnego siedziska, również proste jest dla nich wykonanie zabiegów higienicznych.

Po trzecie, ze względu na małą ilość zajmowanego miejsca kabina prysznicowa jest często jedynym sensownym rozwiązaniem w małej łazience.

Sytuacje, w których kabina może się nie sprawdzić

Kabina prysznicowa ma swoje ograniczenia pod względem funkcjonalności i warto o tym pamiętać, planując aranżację łazienki. Przede wszystkim nie pozwala na długie kąpiele w pachnącej olejkami pianie, bywa także niewygodna do wykonania innych zabiegów higienicznych jak np. depilacja ciała. Posiadanie wyłącznie kabiny w łazience może być również problematyczne dla rodzin z małymi dziećmi, które wygodniej jest kąpać w wannie. Właśnie z tego względu powszechną praktyką jest montaż zarówno wanny, jak i kabiny, gdzie oba urządzenia wykorzystywane są równie często, ale w odmiennych sytuacjach.

Jaką kabinę wybrać do swojej łazienki?

Decyzja o zamontowaniu kabiny prysznicowej to jedno, druga sprawa to wybór odpowiedniego urządzenia. Producenci oferują coraz szerszy wachlarz różnych modeli, który tego wyboru wcale nie ułatwia. Największą popularnością cieszą się kabiny narożne, ponieważ świetnie komponują się w każdej łazience bez względu na wielkość i styl aranżacji. Kabiny narożne różnią się przede wszystkim kształtem – mogą być półokrągłe, kwadratowe, prostokątne lub asymetryczne – ich przykłady można obejrzeć np. tutaj: http://www.besco.eu/produkty/kabiny-prysznicowe/. Główną zaletą kabin półokrągłych wyposażonych zwykle w przesuwne drzwi jest zajmowanie małej ilości miejsca w łazience. Z kolei kabiny kwadratowe lub prostokątne z drzwiami skrzydłowymi zapewniają więcej przestrzeni pod prysznicem. Do kabiny prysznicowej należy także dopasować kształtem i wymiarami odpowiedni brodzik. Tutaj należy podjąć decyzję, czy ma być on płytki czy głęboki. Ten drugi często ma siedzisko i pozwala nabrać wody, za to ten pierwszy zapewnia większe bezpieczeństwo podczas wchodzenia do kabiny i wychodzenia z niej. Niektórzy producenci dla zwiększenia tego bezpieczeństwa pokrywają brodzik specjalną powłoką antypoślizgową – taką ofertę znaleźć można np. tutaj: http://www.besco.eu/produkty/brodziki-prysznicowe.

Jeśli ktoś ma nadal wątpliwości, co zamontować w swojej łazience, zawsze może zdecydować się na kompromisowe rozwiązanie w postaci wanny z parawanem.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź