Klasa w ogrodzie, czyli o zastosowaniu kamienia dekoracyjnego

0

Kamień jest niewątpliwie najczęściej wybieranym materiałem do ozdoby ogrodu. O jego nieprzemijającej popularności wśród miłośników ogrodnictwa decyduje zarówno estetyka, jak i aspekt praktyczny. Kamień to materiał naturalny i ponadczasowy, który stanowi doskonałe tło dla roślin. Dodatkowo jest niezwykle trwały, dzięki czemu znajduje szereg zastosowań na otwartej przestrzeni.

Luźny kamień nawierzchniowy

Jedną z możliwości wykorzystania kamienia w ogrodzie jest wysypywanie skalniaków, ścieżek i rabat oraz utwardzanie nawierzchni. W tym pierwszym zastosowaniu sprawdza się luźny kamień o mniejszej gramaturze, taki jak żwir, gryz, a nawet otoczaki. Ścieżki wysypane luźnym kamieniem doskonale wkomponowują się w romantyczne ogrody w stylu angielskim i wiejskim – opowiada ekspert firmy KOSD Wrocław.

Zaletą takiego wykorzystania kamienia jest nie tylko możliwość stworzenia efektownego tła dla roślin, ale także fakt, że kamień poprawia drenaż gruntu. Wysoka przepuszczalność takich powierzchni uniemożliwia tworzenie się zastoin czy kałuż, zapobiega zatem powstawaniu błota czy  gniciu roślin.

Utwardzany kamień nawierzchniowy

Choć ścieżki usypane z luźnego kamienia są bardzo efektowne, mogą odstraszać trudnościami w pielęgnacji oraz problemami z poruszaniem się. Jeżeli ogród ma pełnić funkcję otwartego salonu dla eleganckich gości, którzy będą chodzić np. na szpilkach (ogrody przy domach weselnych, hotelach, salach konferencyjnych), lepszym pomysłem będzie zastosowanie kamienia nawierzchniowego.

Kamień utwardzony dostępny jest w postaci płyt i kostki, a powierzchnie wykonane z ciekawych odmian takiego kamienia są nie tylko piękne, ale też bardzo wygodne. Chodniki i alejki wyłożone gładko kamieniem utwardzonym preferowane są przez właścicieli grodów w stylu japońskim lub nowoczesnym.

Kamień na wysokości wzroku

Naturalne rzeźby

Duże kamienie i głazy wykorzystywane są również jako samodzielna ozdoba – opowiada specjalista KOSD Wrocław. W takim charakterze najczęściej występują we wspomnianych wcześniej ogrodach japońskich oraz wiejskich. Kamienne bryły, w przeciwieństwie do większości roślin, zdobią przestrzeń przez cały rok, a zatem zimą zajmują pozycję dominującą, stając się czymś więcej, niż tło dla przyrody ożywionej.

Kamienne ogrodzenia

Przenoszą nas znowu w świat ogrodów, w których natura zdaje się zupełnie obojętna wobec przemian tego świata. Kamienne murki kojarzą się z dziewiczymi łąkami i pastwiskami ze staroangielskich legend. Niezwykle solidne, świetnie sprawdzają się w charakterze ogrodzenia i obecnie przeżywają swoje odrodzenie, wracając do naszych ogrodów pod postacią praktycznych gabionów.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź