Kolektory słoneczne – Opłacalna inwestycja?

0

Obecnie na rynku bardzo popularnym rozwiązaniem stały się kolektory słoneczne jako odnawialne, ekologiczne źródło energii cieplnej, wykorzystywanej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania w wielu domach jedno czy wielorodzinnych. Co prawda w naszym klimacie sprawność takich urządzeń jest generalnie rzecz ujmując średnia, zwłaszcza zimą, ale jeśli popatrzymy na sporą ilość możliwych do zdobycia na takie innowacyjne techniki grzewcze dofinansowań i preferencyjnych kredytów możemy dojść do wniosku że sprawa naprawdę warta jest naszego zainteresowania.

Największym plusem kolektorów słonecznych jest ich oszczędność jeśli chodzi o podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W miesiącach letnich prawidłowo dobrany i zamontowany system kolektorów potrafi w 100% zaspokoić zapotrzebowanie naszego gospodarstwa w ciepłą wodę użytkową. Zimą sprawność spadnie do 60-70%, ale i tak średnio oszczędności w tym zakresie należy zaliczyć do znacznych. Jeśli dodamy to tego również pewne oszczędności związane z ogrzewaniem wody w instalacji centralnego ogrzewania, możemy z całą pewnością stwierdzić iż zaoszczędzimy spore sumy pieniędzy wydanych na energię cieplną. Do zalet, należy również dopisać pewne uniezależnienie się od ewentualnych wahań cen energii na rynku w okresie działania instalacji. Nasze rachunki ogólnie będą mniejsze, a tym samym ich wahania nie będą dla nas tak dokuczliwe finansowo.
Dodatkowo, posiadając system kolektorów słonecznych pomagamy chronić środowisko, gdyż energia którą produkujemy jest w pełni odnawialna i ekologiczna. Podnosi to nasz prestiż i dobre samopoczucie jako że mamy, chociaż niewielki ale zawsze, wkład w ochronę środowiska naturalnego.
Nie byłoby tego artykułu, gdyby istniały tylko same plusy takiej inwestycji. Minusy również są i postaram się o nich poniżej napisać. Głównym minusem są stosunkowo wysokie koszta inwestycyjne oraz montażu takiej instalacji na naszym budynku. Jest to spory jednorazowy wydatek, na który nie każdego stać. Dodatkowo jeśli planujemy dużą instalację ze względu na duże zapotrzebowanie cieplne naszego budynku, to również cena takiej inwestycji rośnie niewspółmiernie do zysków jakie otrzymamy w wyniku jej uruchomienia. Wszystko oczywiście sprowadza się do długości czasu w jakim zwróci się nam inwestycja, ale pamiętajmy iż same panele również się zużywają i po pewnym czasie trzeba będzie je wymienić. Jeśli do tego czasu dalej będziemy na minusie to znaczy że podjęliśmy błędną decyzję o ich montażu.
Podsumowując powyższe argumenty uważam że każdy musi indywidualnie podjeść do problemu, przeanalizować koszta inwestycyjne i porównać je z przewidywanymi kosztami energii cieplnej w najbliższych latach, które to wprost będą się przekładać na wysokość opłat za ogrzewanie. Jeśli do tego dodamy preferencyjny sposób sfinansowania inwestycji czy to poprzez dopłaty bezpośrednie czy też przez preferencyjny kredyt może się okazać że jest to dla nas opłacalna inwestycja.

indeks Artykuł utworzony przez
firmę świadczącą usługi hydrauliczne od 1989 roku
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź