Kuchnia nie musi być nudna

0

To hasło do znudzenia powtarzają eksperci kulinarni w programach telewizyjnych. Owo stwierdzenie możemy spokojnie odnieść także do miejsca, w którym przygotowujemy wymyślne potrawy. Przygotowanie wykwintnego dania w wyrafinowanym wnętrzu z duszą – to czysta poezja. Jak jednak zaaranżować kuchenną przestrzeń aby nie była sztampowa, nudna? Jeśli nie znamy odpowiedzi na to pytanie warto przyjrzeć się stylom proponowanym przez profesjonalnych projektantów.

Kuchnie w stylu prowansalskim

Na początek bardzo popularny we współczesnym designie styl prowansalski. Już samą nazwą nawiązuje on do krainy w południowo-wschodniej Francji, położonej nad samym Morzem Śródziemnym. Kolory dominujące w tym nurcie to fiolet, błękit, jasno-szary oraz pastelowy. Jeśli chcemy przenieść się w choć na chwilę do romantycznej i wręcz bajkowej Prowansji wybierzmy delikatne, szare meble kuchenne o matowej powierzchni. Dobierzmy do nich charakterystyczne dla stylu dodatki: stare, drewniane krzesła pomalowane na błękitno, lawendę w glinianych donicach, haftowane serwety, wiklinowe koszyki na pieczywo. Na ścianach możemy powiesić duże, porcelanowe talerze w kwiatowe wzory, pomiędzy nimi zaś kępki zasuszonych ziół.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kolejnym modnym nurtem wzorniczym jest rustykalizm. Wnętrze w tym stylu nawiązuje do wiejskiej chaty lub szlacheckiego dworku. Ciekawy, niesztampowy styl ożywi i nada duszę naszej kuchni. Decydując się na rustykalną aranżację możemy wybrać jasne, nowoczesne meble kuchenne i zestawić je z elementami charakterystycznymi dla folkloru. Podstawowym wyróżnikiem stylu wiejskiego jest postarzane, grubo ciosane drewno. Możemy je wpleść w postaci belek stropowych, drewnianej podłogi, skrzyń, ławy. Wzbogaćmy też nasze meble kuchenne o przeszkloną, pomalowaną na biało komodę w stylu retro. Powinniśmy też zadbać o dodatki: stare lampy naftowe, ceramiczne dzbanki, obrusy w ludowe wzory.

Rarytas kuchenny – styl meksykański

Dla tych, którzy preferują gorące klimaty mamy prawdziwą nowość- aranżację a la Meksyk. Styl ten charakteryzuje się intensywnymi, żywymi barwami. To prawdziwa zabawa kolorem. Zestawiamy czerwień z pomarańczowym, niebieski z żółtym, a cała ta feeria barw w jednym pomieszczeniu. Producenci coraz częściej proponują nam meble kuchenne o nietuzinkowym wyglądzie. Możemy wybrać szafki z czerwonymi drzwiczkami i zestawmy je z matowymi, nieco chropowatymi ścianami w jaskrawym odcieniu żółci. Dla tych, którzy są temperamentni, ale nie chcą decydować się na wyposażenie w odważnych kolorach, proponujemy meble kuchenne z ciemnego drewna zdobione mosiężnymi okuciami. Nurt meksykański we wzornictwie to także dodatki: pasiaste zasłony, kaktusy w glinianych doniczkach, figurki z wyobrażeniem słońca oraz wszelkie elementy przypisywane kulturze azteckiej.

Każdy z przedstawionych stylów jest inny, niepowtarzalny i od nas samych zależy , na który się zdecydujemy. Czy będzie to szalony klimat Ameryki Południowej, czy spokój polskiej wsi zależy tylko od naszego charakteru. Ważne jest abyśmy nie popadali w rutynę i nie aranżowali kuchni według gotowych i często nudnych wzorów z katalogu.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź