Łazienka w stylu high-tech

0

Aranżacja łazienki jest zadaniem trudnym, jednak dobre jego wykonanie z pewnością przyniesie mnóstwo satysfakcji. Dzięki bogatym ofertom producentów i dystrybutorów elementów wyposażenia wnętrz każdy znajdzie interesujący go styl i kolorystykę – od kreacji neutralnych i spokojnych po bardzo odważne. Łazienka w nowoczesnym stylu high-tech to niewątpliwie rozwiązanie dla odważnych. Pojawiają się w nim żywe barwy, duże grafiki.

Wnętrza w stylu high-tech potrafią zaskoczyć swoim futurystycznym charakterem. Niektóre projekty mogą wydawać się wręcz kosmiczne, jakby pochodziły z innej planety. W urządzonych w tym stylu łazienkach znajdziemy nowoczesne konstrukcje architektoniczne, elementy wyposażenia, jak i najnowocześniejsze technologie. Nie zabraknie więc elektronicznego sterowania oświetleniem, siłą natrysku czy temperaturą wody. Również obecność nowoczesnego sprzętu RTV w takiej łazience nie powinna nikogo zdziwić.

 

Co należy wiedzieć o stylu high-tech?

Łazienki zaprojektowane w stylu high-tech inspirowane są aktywnym życiem w wielkim mieście pełnym nowoczesnych form. Łączą w sobie nowoczesne elementy architektoniczne i wyposażenie, tworząc w ten sposób wnętrze intrygujące i jednoczenie funkcjonalne i inteligentne.

Charakterystyczną cechą stylu high-tech w wystroju wnętrz jest duża liczba elementów technicznych. We wnętrzach tych znajdują się liczne rozwiązania komputerowe, elektronicznie sterowane żaluzje, baterie słoneczne, nowoczesne systemy klimatyzacji. Nie może zabraknąć także wyposażenia o futurystycznym charakterze, podświetlonych elementów, jak i niekonwencjonalnych materiały wykończeniowych, jak na przykład szkło, stal oraz beton.

W projektach łazienek w stylu high-tech rezygnuje się z tradycyjnego podziału płaszczyzn. W wielu przypadkach zamiast całych ścian płytkami pokrywa się jedynie wybrane ich fragmenty. Często zatarciu ulega także granica między ścianami a podłogą. Ozdób, cokołów, gzymsów czy listew tutaj nie uświadczymy. Dozwolone jest nawet wykończenie całości jednym materiałem.

 

Jak urządzić nowoczesną łazienkę?

Aby urządzić nowoczesną łazienkę w stylu high-tech, trzeba wykazać się dużą pomysłowością i nie bać się niekonwencjonalnego podejścia do tematu. Konieczne jest wyjście poza klasyczne pomysły i sposoby aranżacji łazienek. W zależności od koncepcji, możemy zainteresować się gładkimi błyszczącymi płytkami o dużych powierzchniach albo o futurystycznym wzornictwie, ciekawej nowoczesnej kolorystyce i fakturze. Można zdecydować się na formaty nietypowe oraz kontrastujące zestawienia. Nie ma przeciwwskazań, by tworzyć kompozycje łączące elementy małe z dużymi, jak na przykład płytki o dużej powierzchni z mozaikami.

Do materiałów dominujących w futurystycznych łazienkach w stylu high-tech należy nie tylko ceramika, ale także czyste i transparentne szkło oraz chłodny metal. Elementy chromowane, aluminiowe, stalowe lub z blachy perforowanej są tu jak najbardziej na miejscu.

Kolory typowe dla łazienki w stylu high-tech są chłodne. We wnętrzach dominują szarości, czerń, biel, granat czy ciemny fiolet. Natomiast dla kontrastu można wprowadzić także odważne nasycone barwy, jak czerwień, pomarańcz, zieleń czy turkus. Musimy pry tym pamiętać, że jeśli zechcemy umieścić kolorowe płytki na ścianach, podłoga powinna mieć kolor neutralny.

 

Obecność nowoczesnych prostych form

W nowoczesnej łazience zdecydowanie dominują proste geometryczne formy obecnych w niej elementów, takich jak meble, urządzenia sanitarne oraz dodatki. Meble powinny być minimalistyczne i jednocześnie bardzo funkcjonalne, mogą mieć błyszczące kolorowe fronty bez uchwytów lub z takimi, które nie rzucają się w oczy. Ciekawostką mogą być specjalne meble składane, które potrafią zmniejszać swoje wymiary. Będą one doskonałym rozwiązaniem w małych łazienkach.

 

Wyposażenie łazienki high-tech

Również urządzenia sanitarne powinny mieć formę prostą i geometryczną. Toalety i umywalki mogą być prostokątne, kuliste, a nawet stożkowate czy walcowate. Nikogo nie powinno też zdziwić, jeśli będą one wykonane ze stali nierdzewnej, przywołującej na myśl sterylną czystość. Będą one tworzyć doskonałą kompozycję ze szklanymi powierzchniami czy też ułożoną na podłodze drobną mozaiką.

W przypadku dużej łazienki warto zdecydować się na wannę wolnostojącą. Jeśli metraż pomieszczenia na to nie pozwala, dobrą alternatywą będzie wanna o geometrycznym kształcie lub nowoczesna przeszklona kabina prysznicowa, najlepiej z hydromasażem, a nawet radiem. Aby uzyskać harmonię i wyważenie, można zrezygnować z brodzika i umieścić kabinę bezpośrednio na wyłożonej płytkami posadzce. Musimy przy tym pamiętać, że podłoga w tym miejscu musi tworzyć spadek odprowadzający wodę do odpływu.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednio dobrana armatura łazienkowe, która swoim kształtem również nawiązywać będzie do figur geometrycznych. Pamiętajmy więc o designerskich chromowanych bateriach oraz oryginalnej deszczownicy w kabinie prysznicowej.

 

Niewyszukane oświetlenie

W aranżacji łazienki w stylu high-tech ogromne znaczenie ma użycie odpowiedniego rodzaju oświetlenia. Najczęściej wykorzystuje się system halogenów lub reflektorów ukrytych w podwieszanym suficie oraz oryginalne, ale proste kinkiety. Ciekawy efekt osiągnąć można także poprzez zastosowanie świateł kolorowych, na przykład zielonego, niebieskiego lub fioletowego.

W nowoczesnej łazience  powinno znaleźć się także odpowiednie lustro. Powinno być duże, prostokątne lub kwadratowe i obowiązkowo pobawione ramy. Musimy także zadbać o właściwe oświetlenie przy lustrze. Możemy także podświetlić lustro kolorowym światłem, by wyglądało bardziej futurystycznie.

 

Ozdoby zredukowane do niezbędnego minimum

O wielu stylach wyposażenia wnętrz mówi się, że charakteru nadają wnętrzom odpowiednio dobrane dodatki, które dopełniają aranżację. W przypadku stylu nowoczesnego możemy powiedzieć, że jest zupełnie odwrotnie. Tutaj podstawowymi cechami, których nie wolno lekceważyć, są chłód, surowość i wyważenie. W stylu high-tech praktycznie nie ma miejsca na ozdoby i dekoracje. Jeśli jakieś mają się pojawić, należy ograniczyć je do skrajnego, niezbędnego minimum. Ponadto, muszą spełniać pewne kryteria: muszą to być akcesoria spójne z wnętrzem, o prostych liniach, pozbawione jakichkolwiek ozdobników.

 

Podsumowując

Wszechobecność różnego rodzaju rozwiązań technicznych nikogo już nie dziwi o została przez współczesnego człowieka zaakceptowana. Dziś technologie towarzyszą nam praktycznie w każdym aspekcie życia. Coraz śmielej wkraczają do naszych wnętrz, w tym również do łazienki, która może stać się wnętrzem nowoczesnym, stylowym i oryginalnym. Znakiem nowoczesności są tutaj proste formy i geometryczne kształty mebli i urządzeń sanitarnych, które składają się na surową i sterylną wręcz aranżację.

Styl high-tech jest propozycją dla osób odważnych, podążających za nowatorskimi i kreatywnymi rozwiązaniami. Taka aranżacja może bardziej przypaść do gustu panom niż paniom. Można tutaj zaryzykować stwierdzenie, że styl high-tech jest propozycją dla nowoczesnego mężczyzny, który ceni sobie wyważoną aranżację, interesuje się wszelkimi nowinkami technologicznymi, lubi praktyczne rozwiązania i minimalistyczny design, w którym nie ma miejsce na zbędne ozdóbki. Poszukując inspiracji warto udać się na stronę http://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html

lazienka-hight-tech (1)

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź