Łazienka w stylu vintage. Wiesz już, jakie akcesoria będą ci potrzebne?

0

Urządzenie łazienki w stylu vintage nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby ci się wydawać. Trzymaj się kilku wskazówek naszej redakcji, a na pewno dasz sobie radę.

Retro łazienka imponuje tylko na dużym metrażu

Zanim zabierzesz się za oglądanie postarzanych mebli, klasycznych umywalek ceramicznych, dużych luster w złotych oprawach i mosiężnych uchwytach na ręczniki, musisz wiedzieć, że łazienki urządzone w starym stylu imponują tylko na dużych przestrzeniach. Zresztą nie bez przyczyny w literaturze określa się je mianem pokojów kąpielowych.

Najważniejsza zasada!

Za generalną zasadę możesz przyjąć, że łazienka vintage to dobry pomysł, jeśli jej wnętrze ma nie mniej niż 7-8 metrów kwadratowych.

Dlaczego? Ustawiona na środku łazienki żeliwna wanna, szafki przypominające okna kuchenne i kwiaty na parapecie wymagają odpowiedniego rozplanowania, a na 4-5 metrach kw. nie masz w zasadzie żadnego pola manewru.

5 kroków do eleganckiej retro łazienki

Krok 1: Drobna, czarno-biała terakota lub dębowy, ciemny parkiet

Podłogę w pokoju kąpielowym w stylu retro możesz wykończyć na 1 z 2 sposobów:

  • ciemnobrązowym, dębowym parkietem(na połysk): świetne kontrastuje z białymi ścianami,
  • drobną terakotą układaną naprzemiennie w dwóch kolorach: czarnym i białym.

Pewną alternatywą, którą możesz wziąć pod uwagę będzie drewniana podłoga ułożona z desek. Zdecydowanie unikaj banalnych wzorów na wykładzinach giętkich typu linoleum.

Krok 2: Ściany wykończone białą farbą lub glazurą

Gdybyś był doświadczonym architektem wnętrz, to powiedzielibyśmy, że ściany w łazience retro możesz wykończyć w kolorze seledynowym lub jasnoróżowym. Zakładamy jednak, że nie masz ponadprzeciętnego wyczucia estetyki, więc stawiaj na klasyczną biel. Ściany pokryj albo wysokiej klasy farbą lateksową odporną na bezpośrednie działanie wody i wilgoci lub poziomo łożoną glazurą.

Ciekawie będzie wyglądała także ściana pokryta do połowy wysokości (poniżej lustra ściennego przy umywalce) drewnianymi panelami ściennymi – ciemnymi lub czarnymi. Tandetną boazerię z przedpokoju wybij sobie z głowy.

Krok 3: Duże lustro w starym stylu z masywną ramą

Nie oszczędzaj na lustrze. To powinno być duże, masywne i zamknięte w grubej ramie z mosiądzu. Jeśli czujesz, że to dobry pomysł – możesz zdecydować się także na egzemplarz z lokalnej giełdy staroci. Kto wie, być może trafisz na prawdziwe dzieło sztuki, na które wydasz nie więcej niż 100 złotych.

Sam kształt też nie jest bez znaczenia. My sugerujemy poziome owale lub pionowe prostokąty.

Krok 4: Mosiężne akcesoria łazienkowe wyjęte z poprzedniego stulecia

Dopełnieniem całej stylizacji będą akcesoria łazienkowe. W sklepach szukaj tych mosiężnych w stylu wiktoriańskim (np. kolekcja Retro od Sanco Design), które na etapie obróbki zostały poddane procesowi utleniania. Wyglądają jakby były żywcem przeniesione z przełomu XIX i XX wieku.

Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, w stylizacje pokojów kąpielowych typu vintage świetnie wpisują się też akcesoria posrebrzane lub pozłacane (zobacz: przykładowa kolekcja).

Krok 5: Ręcznie robione meble na zamówienie

Licz się, że z zakupem niewielkich szafek przypominających swoim wyglądem niewielkie okna kuchenne i kilkudziesięcioletnich szafek pod umywalkę wcale nie będzie tak łatwo. W Polsce znajdziesz jednak wyspecjalizowane pracownie, które zaprojektują meble od podstaw zgodnie z twoim zamówieniem.

Zawsze możesz zainteresować się także procesem postarzania mebli. Będziesz potrzebował do tego specjalnych farb typu decoupage i trochę wolnego czasu.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź