Mała kuchnia? To nie problem!

0

Osoby, które szczególnie dużo czasu spędzają w takim domowym pomieszczeniu jak kuchnia, bardzo dobrze wiedzą o tym, jak ważne jest to, aby ową kuchnię urządzić w sposób funkcjonalny. Z racji tego, iż kuchnia jest miejscem, które nie służy raczej do wypoczynku, a do wykonywania określonych działań, w czasie których niemal ciągle jesteśmy w ruchu, musi ona być jak najbardziej praktyczna i wygodna w użytkowaniu.

Często wobec tego wydaje się wielu osobom, iż im kuchnia jest mniejsza, tym większy problem jest z jej aranżacją.
Nie do końca jednak jest to prawdą. Mała kuchnia ma także swoje zalety. Jedną z nich jest przykładowo to, że jest tańsza w urządzeniu (zużyjemy mniej materiałów do jej wykonania) i oczywiście szybciej taką kuchnię można posprzątać. Jeśli w czasie aranżacji kuchennego wnętrza zastosujemy kilka bardzo prostych trików, możemy owo wnętrze powiększyć optycznie. Dzięki temu nawet bardzo małe pomieszczenie będzie wydawać się całkiem przestronne. Jakie to triki?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest kolorystyka. Nie od dziś wiadomo, że „czarne wyszczupla, a białe pogrubia”. Zazwyczaj pamiętają o tym panie w trakcie wyboru kreacji, ale podobnie rzecz wygląda w przypadku aranżacji pomieszczeń. Ciemniejsze kolory zarówno ściany, podłogi i mebli dają wrażenie, iż wnętrze jest mniejsze, zaś kolory jasne (niekoniecznie tylko kolor biały!) optycznie powiększają.

Kolejna ważna sprawa to odpowiedni dobór mebli. W małej kuchni na pewno nie sprawdzą się ciężkie, masywne i ciemne meble. Powinny to być meble delikatne, najlepiej z dodatkami odbijającymi światło takimi jak przykładowo fronty wykonane ze szkła. Czasem do małej kuchni ciężko jest dobrać gotowe już zestawy mebli. Jeśli mamy podobną sytuację, warto zastanowić się nad taką propozycją jak meble na zamówienie. Trzeba liczyć się z tym, iż takie rozwiązanie jest droższe, ale dzięki tej inwestycji możemy stworzyć doprawdy doskonałe, funkcjonalne wnętrze, w którym nie zmarnuje się nawet centymetr przestrzeni. Dobry stolarz nie tylko stworzy meble, ale też doradzi, podpowie, jaka opcja będzie najlepsza w przypadku naszej kuchni. W małych wnętrzach kuchennych lepiej unikać jednego ciągu mebli, w którym na siłę będziemy starali się „upchać” wszystkie potrzebne elementy jak piekarnik, zlewozmywak, lodówka. Dobrym pomysłem jest zabudowa w kształcie liter L lub też U. Musimy pamiętać o tym, iż wstawienie wszystkich sprzętów to jedno, ale trzeba zadbać także o wystarczająco dużo miejsca na blat roboczy, przy którym będziemy przygotowywać posiłki.

Projektując kuchnię nie wolno nam zapomnieć o tak istotnej sprawie jak oświetlenie. W małym wnętrzu całkowicie rezygnujemy z zabudowanych, masywnych żyrandoli, które „zamykają” światło. Najlepszym rozwiązaniem będzie nowoczesna, delikatna lampa lub po prostu oświetlenie punktowe (halogeny) rozmieszczone w kilku miejscach na suficie. Dodatkowo warto pomyśleć o oświetleniu blatu roboczego. Takie oświetlenie montujemy oczywiście pod półkami nad blatem. Także mogą być to halogeny, albo na przykład popularne obecnie taśmy ledowe. Jeżeli zdecydujemy się na wymienione wcześniej szklane fronty, możemy zastosować tu oświetlenie wewnętrzne które dodatkowo rozświetli meble i nada im lekkości. W przypadku wyjątkowo małej kuchni z całą pewnością musimy zrezygnować z tradycyjnego stołu oraz stołków. Możemy jednak zainwestować w ladę i stołki barowe. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie.

Jak widać, istnieje całe mnóstwo sposobów i pomysłów na urządzenie małej kuchni. W przypadku, gdy nie zatrudniamy profesjonalnego kreatora wnętrz, inspiracji możemy szukać w różnych miejscach, a najwygodniej będzie zajrzeć od Internetu, gdzie nie brakuje projektów małych i nawet bardzo małych kuchni.

indeks Autor
Artykuł przygotowany przez kuchniezdrewna.pl – meble kuchenne z drewna projektowanie i wykonywanie kompletnych kuchni do domów i mieszkań.
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź