Mały ogródek – jak urządzić go z pomysłem?

1

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, który będzie realizacją marzeń i powodem do dumy. Chcemy aby nasz ogród był miejscem, w którym będziemy mogli się zrelaksować, spotkać ze znajomymi przy grillu, napawać się pięknem roślin i zbierać świeże warzywa i zioła. Jeśli jesteśmy posiadaczami ogromnego ogrodu realizacja tych planów wydaje się bajecznie prosta. Jednak gdy nasz ogródek jest niewielkim skrawkiem przestrzeni realizacja naszych pomysłów jest utrudniona, ale w żadnym wypadku niemożliwa.

Planowanie

Najważniejszym etapem zagospodarowania małej przestrzeni jest planowanie. Jeśli będziemy sadzić kwiaty, krzewy i drzewa gdzie popadnie z naszego ogródka powstanie dziki niekoniecznie ładny zagajnik. Jeśli do tego nastawiamy wiele dekoracyjnych przedmiotów, które wydają nam się właściwie stworzymy zagracony zagajnik. Spokojne rozplanowanie i zastanowienie się co jest nam najbardziej potrzebne w naszym miejscu relaksu pozwoli nam ustrzec się przed wieloma wpadkami. Planując ogród zrób listę rzeczy, które wydają Ci się najpotrzebniejsze, może to być ławka, grill, altana, drzewa owocowe i fontanna, wszystko co zbliży Cię do realizacji swojego marzenia. Kiedy stworzysz listę postaraj się rozplanować gdzie dany przedmiot czy roślina powinny się znaleźć. Pamiętaj że drzewa i krzewy rosną, planując przestrzeń dołóż kilkanaście centymetrów do zajmowanej przez nie powierzchni.

Triki małego ogrodu

Jest wiele trików, które pomogą Ci optycznie zwiększyć swój ogród, jeśli je wykorzystasz ogród będzie jeszcze bardziej cieszył Twoje oko.

  • używaj jasnych kolorów – jasne kolory przedmiotów dekoracyjnych powiększą optycznie przestrzeń. W jasnych kolorach wybierz również parasol, ławki i stolik. Jeśli możesz to posadź na początku ogrodu rośliny w jasnych barwach. Ciemne barwy umieszczaj na końcu ogrodu co wydłuży perspektywę,
  • zachowaj umiar w używanych kolorach i fakturach – zbyt wiele kolorów i materiałów wprowadzi chaos, a ogród będzie wyglądał jak zbieranina przypadkowych rzeczy,
  • delikatne elementy dekoracyjne – wybieraj stonowane i nie wrzucające się od razu w oczy dekoracje. Wielki kolorowy krasnal ogrodowy w jasnym małym ogródku będzie wyglądał po prostu tandetnie i zepsuje całokształt naszej przestrzeni. Małe doniczki i lampki w podobnym kolorze i fakturze będą ze sobą współgrały i będą dodawały smaku w ogródku,
  • wybierz mały parasol i delikatne krzesła ze stolikiem – w żadnym wypadku nie wstawiaj do ogrodu ogromnego barowego parasola, zabierzesz tym przestrzeń i możliwość cieszenia się ogrodem. Taki parasol przysłoni Ci również piękne niebo, pod którym możesz spędzać letnie wieczory. Ogromne ławy i wielki stolik również nie powinny mieć miejsca w tej przestrzeni. Delikatny, jasny zestaw będzie optymalny, dodatkowo będzie elementem dekoracyjnym.

Ogród w ciągu naszego życia ciągle się zmienia, z każdym kolejnym latem nasze rośliny są wyższe i zmieniają swoje ułożenie. To od nas zależy czy ogród naszych marzeń będzie jedynie sezonową przyjemnością czy miejscem wytchnienia na długie lata.

Marcin Wardecki
Artykuł został przygotowany na podstawie: mtdsklep.pl/lista,narzedzia-ogrodowe.html

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Artykuł dobrze napisany, chociaż z pewnymi rzeczami się nie
    do końca się zgadzam.Mały ogródek wymaga większej „fantazji” niż duże przestrzenie

Pozostaw odpowiedź