Meble kuchenne w stylu rustykalnym

0

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w domu. Unoszący się wokół zapach ciasta, ciepło bijące od piekarnika, świeże owoce piętrzące się na półmisku czy warkocze czosnku zwisające z sufitu – wszystko to składa się na obraz sielankowej kuchni, jaką niektórzy z nas pamiętają z dzieciństwa. Urządzając to pomieszczenie w stylu rustykalnym nadasz mu wyjątkowej, rodzinnej i przytulnej atmosfery.

Styl rustykalny

Każdy styl aranżacji wnętrza ma swoje podstawowe zasad. Kuchnia rustykalna również powinna zostać urządzona według kilku prostych wskazówek, dzięki czemu efekt będzie urzekający. Przede wszystkim powinniśmy zastosować głównie naturalne materiały. Meble koniecznie powinny być drewniane – dodatkowym podkreśleniem ich rustykalnego stylu będzie zastosowanie drewna o naturalnych barwach, z widocznymi słojami. Dopuszczalne jest bejcowanie i delikatne lakierowanie, jeśli tylko efekt będzie wyglądał naturalnie. Wiejski charakter drewna podkreślić może jego postarzanie specjalnymi olejami. Atrakcyjnie wyglądają też meble bielone, jakie często spotykało się w starych chatach. Ciekawym aspektem stylu rustykalnego jest też fakt, że spękania, widoczne słoje i sęki nie są wadą, a raczej zaletą desek. Kolejną zasadą jest dopasowanie ścian i podłogi do wybranego stylu. Ważna jest naturalna powierzchnia tynku, ozdobą będzie nieregularna faktura. Jeśli nie chcemy w kuchni podłogi drewnianej, zdecydujmy się na płytki ceramiczne lub kamień. Zasłonki w oknach powinny być wykonane z lnu lub bawełny. Wszelkie dodatki również muszą wpisywać się w styl rustykalny – zrezygnujmy z plastiku, wybierzmy ceramikę, drewno lub metal. Istotnym elementem aranżacji wnętrza jest także kolorystyka. Najlepszym wyborem będą jasne barwy: biel, błękit, zieleń, szarość, brąz.

Meble kuchenne

Jak już wiemy, meble w kuchni rustykalnej powinny być bezwzględnie drewniane. Im bardziej naturalny jest ich wygląd, tym lepiej. Ciekawą koncepcją jest także pomalowanie ich na delikatne, pastelowe kolory, w taki sposób, by zachować widoczne słoje drewna. Z drewnem pięknie komponować się będą płytki ceramiczne i kamienne. Możemy je wykorzystać przy tworzeniu zarówno podłogi, jak i blatów kuchennych. Nieco problemów może dostarczyć wykończenie nowoczesnych sprzętów kuchennych, takich jak np. okap, piekarnik bądź lodówka. Okap obudować możemy konstrukcją, którą otynkujemy analogicznie do ścian. Dodatkowe zamontowanie grubych, nierównych, drewnianych bali na jego krawędziach sprawi wrażenie, że jest to naprawdę stary, wiejski piec. Drzwiczki piekarnika, nawet bardzo nowoczesnego, nie zaburzą wystroju, jeśli umieszczone będą w zabudowie rustykalnej. Nie zapomnijmy również o dostosowaniu do całości drzwi od lodówki -profesjonalne firmy meblarskie mają w ofercie obudowy w niemal każdym stylu.

Dodatki

O wystroju wnętrza przesądzają nie tylko dobrze dobrane meble, ale także dodatki. Rustykalny styl charakteryzuje się prostotą. Wiele sprzętów kuchennych jest pod ręką, na widoku. Patelnie wiszące na ścianach, zioła zwisające z okapu, puszki i słoiki na otwartych półkach – to właśnie jego cechy charakterystyczne. Do tego odrobina stylizowanych dekoracji, takich jak serwetki i obrusy, a nasza kuchnia naprawdę zacznie przypominać urokliwą wiejską chatę.

Styl rustykalny to wspaniały pomysł na urządzenie przytulnej, klimatycznej kuchni, w której cała rodzina będzie chętnie spędzać czas. Z pewnością spodoba się także gościom. Naturalne, drewniane meble stworzą przyjazną atmosferę, dzięki której każdy poczuje się jak u siebie.

Artykuł powstał przy współpracy z siecią sklepów Castorama.pl.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź