Materace Koło

Mieszkanie w stylu skandynawskim

0

Urządzanie mieszkania jest zarazem przyjemnością i wyzwaniem, zatem w takiej chwili przydają się wszelkiego rodzaju porady, które uczynią cały proces łatwiejszym. Jednym z najpopularniejszych obecnie stylów jest styl skandynawski. Jak urządzić mieszkanie w stylu mieszkańców Północy? Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane zadanie.

Pomimo tego, że przywykliśmy nazwę tego stylu odnosić do wszystkich skandynawskich krajów, to jednak najwięcej jego elementów zaczerpnięte jest ze Szwecji, przez stulecia odgrywającej wiodącą rolę w tym regionie świata. Oznacza to przede wszystkim istnienie odwołań nawiązujących do ludowego wystroju wnętrz, obowiązującego w niektórych regionach tego kraju po dziś dzień. Pozostałościami po dawnych czasach są upodobania dla naturalnych materiałów i kolorów.

Styl skandynawski przywykliśmy kojarzyć głównie z kolorem białym. Prawdą jest, iż stanowi on przeważającą barwę wystroju wnętrz w krajach nordyckich, nie jest jednak tym jedynym. Poza bielą we wnętrzach obecne są różne odcienie szarości i beżu, zazwyczaj utrzymane w jaśniejszych tonacjach, nie wolno również zapominać o brązach. Kolorystyka ma w tym wypadku ogromne znaczenie, gdyż udział tych kolorów rozświetla pomieszczenia, tym samym powodując, że wydają się one większe i bardziej przestronne.

Poza kolorem ważny jest również materiał, z jakiego wykonano elementy wystroju wnętrza, dodatki i meble obecne w mieszkaniu. Skandynawowie cenią sobie przede wszystkim bliski kontakt z naturą, stąd też w ich wnętrzach królują naturalne materiały. Dużo drewna, z którego zrobiona jest nie tylko podłoga, ale również meble, to najbardziej oczywisty przykład na istnienie takiego właśnie zamiłowania. Drewniane podłogi to właściwie element stały, mogą się jedynie różnić pomiędzy sobą sposobem wykończenia. Wiele osób stawia na zachowanie jak największej naturalności w wyglądzie surowych desek, inni skłaniają się do malowania farbą kryjącą fakturę drzewa, na przykład wybierając barwę białą, dostosowaną do pozostałych elementów wystroju wnętrz domu lub mieszkania.

Jednak nie tylko drewno obecne jest silnie, również tkaniny, zarówno te użyteczne jak i ozdobne, wykonane są z materiałów naturalnych, najczęściej z lnu, bawełny i wełny. Tego rodzaju materiały pozwalają wprowadzić do pomieszczeń przytulny nastrój, który z łatwością udziela się osobom w nich przebywającym. Pościele, narzuty, ozdobne poduszki – to wszystko można znaleźć we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim, gdyż minimalizm nie oznacza rezygnacji z bibelotów, tworzących indywidualny rys w dość sformalizowanym stylu.

Wystrój wnętrz w krajach nordyckich to nie tylko nawiązywanie do przeszłości. W drugiej, bardziej współczesnej wersji stylu skandynawskiego, obowiązują bardziej nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Więcej w tych wnętrzach betonu, surowych ceglanych ścian i stali. Wszystko utrzymane jest w lekkich, nieskomplikowanych formach, opartych głównie o geometryczne kształty. Pomimo tego, że wystrój różni się od tego opartego o tradycyjne wzorce, niezmienna pozostaje zasada funkcjonalności połączonej z przestrzennością wystroju pomieszczeń. Ważne pozostają również i kolorystyczne oznaki pochodzenia z krajów skandynawskich, wnętrza pozostają utrzymane w bielach, szarościach i beżach. Bardzo modne są ściany z surowej cegły, zazwyczaj pomalowane na zwykły biały kolor, pełniące funkcje dekoracyjną. Ta wersja z całą pewnością sprawdzi się bardzo dobrze w aranżacjach loftów i mieszkań o dużych otwartych przestrzeniach.

Urządzenie mieszkania lub domu w stylu skandynawskim nie jest zbyt skomplikowane, nie wymaga też dużych nakładów finansowych. Najwięcej zależy od własnej kreatywności, dzięki której można nawet ze starych i niemodnych domowych przedmiotów wyczarować prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Wystarczy jedynie spróbować.

styl-skandynawski

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Wyjatkowaposciel.pl specjalizującej się w sprzedaży pościeli, kołder, narzut, obrusów.

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź