Modnie czy wygodnie? Jak wybrać meble do domu?

0

Jaki model, fason lub wykończenie dobrać, by doskonale się czuć we własnym domu? Jak dobrać kolor, fakturę? Meble, to nie tylko ozdoba salonu. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie użytkownikowi wygody, chwili relaksu i odpoczynku. Dopasowane do wnętrza, tworzące harmonijną całość. Czym się kierować przy wyborze?

Meble to materiał, cena, kształt i funkcjonalność. Do pomieszczenia muszą pasować wielkością, kształtem, cena i funkcjonalność również mają istotne znaczenie. Źle dobrane meble mogą przytłaczać pomieszczenia, dominować we wnętrzu, a przecież powinny zapewniać komfort poruszania się po mieszkaniu. Większość z nas nie mieszka w ogromnych domach, a w niewielkich mieszkaniach, których powierzchnię trzeba zagospodarować z głową.

Zakładając, że średnia powierzchnia mieszkania to 70 m kw oraz, że wiele mieszkań ma między 30 a 60 m kw., to wielkość powierzchni do zaaranżowania nie budzi podziwu. Podziw natomiast budzą tak umiejętnie przeprowadzone aranżacje, że nawet niewielkie kawalerki są niezwykle przestronne i funkcjonalne. akie rzeczy się udają! Na 60 m kw. mieszczą się często trzy pokoje, korytarz, kuchnia i łazienka, więc siłą rzeczy pomieszczenia nie są imponująco wielkie.

Przed wyborem przemyśl:

  • Ilu mieszkańców będzie korzystało z lokalu
  • Dokładnie zmierz powierzchnię
  • Dokładnie zmierz długość ścian
  • Powierzchnię i wielość wnęk
  • Przemyśl swoje potrzeby dotyczące mebli,
  • Zastanów się czy bardziej przyda i się mebel wielofunkcyjny czy wolno-stojący o większym rozmiarze

Pamiętaj, ze optycznie małe pomieszczenia powiększysz jasnymi barwami. Do mniejszego pomieszczenia wybierz meble w jednolitym i neutralnym kolorze, o prostych kształtach, zbyt bogate zdobienia, jaskrawe kolory przytłoczą takie pomieszczenie. Kto lubi przestrzeń i światło powinien zdecydować się na jasne meble. Ciemne meble sprawdzą się bardziej u miłośników klasyki.

Nie ma określonej zasady doboru mebli do koloru ścian – dowolnie można zestawiać jasną ścianę z ciemnymi meblami i na odwrót, równie dobrze sprawdzą się ciemne meble na ciemnym tle czy jasne meble na jasnym tle ścian czy podłogi.

Łącząc meble ze ścianami lub podłogą w podobnym kolorze, trzeba zadbać, aby wnętrze nie stało się nudne, zbyt monotonne. Ciemne kolory będą miały w pływ na optyczne zmniejszenie wnętrza. Trzeba pamiętać też o tym, że przy doborze mebli do wnętrza należy pilnować określonej gamy kolorystycznej. Akcenty kolorystyczne powinno się zaznaczać delikatnie, acz wyraźnie. Meble mogą stać niezłym akcentem kolorystycznym, jeśli zestawimy je ze ścianami i podłogą na zasadzie kontrastu. Kontrastować można nie tylko zestawiając kolor mebli z kolorem ściany, ale też za pomocą różnych faktur i dekoracji.

Podczas planowania umeblowania bierz pod uwagę:

  • Czy dysponujesz małym czy większym pomieszczeniem?
  • Jaką funkcję główną będzie spełniało pomieszczenie?
  • Czy przewidujesz funkcje dodatkowe? (wtedy kupuj meble z dodatkową funkcją np. narożnik z funkcją spania)
  • Bierz również po uwagę zasobność swojego portfela

Nieregularne kształty, załamania, zdobione linie i kąty potrzebują przestrzeni. W małych pomieszczeniach sprawdzą się meble o prostych kształtach, bez zbędnego przepychu, należy tu również unikać mebli tapicerowanych, zdecydowanie bardziej sprawdzą się na przykład krzesła z odsłoniętym siedziskiem. W małym pomieszczeniu meble powinny pomagać w utrzymaniu ładu i porządku. Pomieszczenie niezagracone wydaje się być większe. Meble nie mogą zaburzać naturalnych ciągów komunikacyjnych, ograniczać przejść. Najlepszym miejscem dla dużych, solidnych mebli są najdłuższe ściany pomieszczenia.

Pamiętaj, że zakup mebli to z reguły zakup na lata. Nie wymienia się ich co sezon. Kupuj więc w miarę solidne meble, o ponadczasowym design, wygodne i funkcjonalne.

indeks Autor artykułu
Artykuł przygotował salon Salon Meblowy Mebel Perfekt z Chojnic oferujący meble do salonów, sypialni i kuchni czołowych polskich producentów.
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź