Kiedy należy wykonać przegląd instalacji elektrycznej?

0

Instalacja elektryczna jest dla naszego domu tym, czym układ krwionośny dla organizmu człowieka. Zamontowana sieć kabli i przewodów pozwala nam korzystać każdego dnia z wielu różnych urządzeń i gadżetów, które są przecież tak pomocne chociażby w wypełnianiu domowych obowiązków. Instalacja może jednak ulec awarii i warto robić wszystko, by zachować ją w odpowiednim stanie. Podstawą dbania o zamontowaną sieć jest dokonywanie raz na jakiś czas jej przeglądu. Kiedy należy zgłosić się do elektryka, by ten ocenił funkcjonowanie naszej instalacji elektrycznej?

O istocie instalacji elektrycznej często nie zdajemy sobie sprawy. Schowane pod ścianą przewody umożliwiają nam korzystanie ze wszystkich dóbr współczesnych technologii. Bez nich niemożliwe byłoby oglądanie telewizji, uruchomienie pralki lub zmywarki, a nawet korzystanie z Internetu. Instalacja elektryczna powinna być systematycznie sprawdzana przez wykwalifikowanych elektryków. Kiedy należy wezwać do swojego domu specjalistę, by ten ocenił stan naszej sieci?

Kupno starego domu

Przede wszystkim przegląd instalacji elektrycznej należy dokonać w chwili zakupu domu z tzw. starego budownictwa. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że w ścianach obiektu znajdują się jeszcze aluminiowe przewody, które obecnie całkowicie wypadły już z obiegu. Dodatkowo instalacja w leciwym budynku może posiadać wiele defektów. Warto zatem zadzwonić po elektryka, by ten ocenił, czy przed rozpoczęciem prac remontowych nie należy też zainwestować w nową sieć przewodów. Pamiętajmy, że sprawna instalacja zapewnia nam bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju usterek.

Problem migoczącego światła

Często zdarza się, że światło w naszych domach zaczyna migotać. Zjawisko to jest nie tylko męczące dla ludzkiego oka, ale też może oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z instalacją elektryczną. Pulsujące światło w żarówkach to efekt spadku napięcia. To z kolei powodować mogą różnego rodzaju defekty sieci. Wystarczy, że któreś z urządzeń nadmiernie przeciąża możliwości instalacji (najczęściej liczącej już swoje lata), a wtedy w oświetlonych pokojach występuje niepożądany efekt „dyskotekowej kuli”.

Wypadające korki

O defekcie instalacji elektrycznej może również świadczyć zjawisko często wypadających korków. Jeśli w twoim domu dochodzi do tego zdarzenia, prawdopodobnie sieć nie wytrzymuje serwowanych jej obciążeń. W tym wypadku prawdopodobnie należy dokonać jej wymiany. O tym jednak zadecyduje już elektryk, po którego warto niezwłocznie zadzwonić.

Dla własnego spokoju

Przeglądu instalacji (także tej nowej) warto dokonywać systematycznie raz na kilka lat. Choć nie ma prawnego obowiązku przeprowadzania takiej operacji, zawsze warto jednak wiedzieć, co dzieje się w ścianach naszego domu. Audyt dokonany przez elektryka wykaże, czy nie grożą nam różnego rodzaju usterki. Koszt wykonania odpowiednich pomiarów przez fachowca nie jest wyjątkowo duży, a daje nam bardzo cenne poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł przygotowany dzięki el12.pl

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź