Jaką obudowę kominkową wybrać? Jaką obudowę kominkową wybrać?

0

Każdy wkład kominkowy wymaga zastosowania odpowiedniej obudowy. Od rodzaju zastosowanego elementu zależeć będzie wydajność urządzenia, a także jego ostateczny wygląd. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, wybierając obudowę kominkową?

Obudowa ciepła czy zimna?

To pierwsza i najważniejsza z kwestii, jakie powinniśmy rozważyć. Do wyboru mamy dwa rodzaje obudów. Obudowy ciepłe, zwane także akumulacyjnymi, zatrzymują pewną część ciepła i oddają je do pomieszczenia, w którym się znajdują. Obudowy zimne pozwalają natomiast na osiągnięcie maksymalnej sprawności systemu grzewczego, która jest niezbędna wtedy, gdy kominek ma ogrzewać cały dom, a nie wyłącznie dogrzewać jedno wnętrze.

Wybór obudowy kominkowej powinien być więc w pierwszej kolejności podyktowany specyfikacją i przeznaczeniem systemu kominkowego. Następnie należy zwrócić uwagę na materiał wykonania zabudowy oraz jej walory estetyczne.

Jaki materiał do obudowy kominka wybrać?

Od jakości materiału wykorzystanego do budowy obudowy kominkowej będzie zależało prawidłowe działanie systemu, a także nasze bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że obudowa musi być niepalna – jeśli jednak zdecydowaliśmy się na surowiec palny, konieczne jest wykonanie izolacji przeciwogniowej oraz ścianki ochronnej oddzielającej wkład od samej obudowy.

Wśród materiałów najczęściej wykorzystywanych w roli obudowy kominkowej znajdują się różne gatunki kamieni, a także cegły klinkierowe, kafle kominkowe, beton czy płyty kartonowo-gipsowe. Poszczególne materiały cechują się odmienną stylistyką, dlatego ich dobór powinien być podyktowany także aranżacją wnętrza, w której znajduje się kominek. W sklepach znajdziemy gotowe obudowy kominkowe przystosowane do konkretnych wkładów  – możemy także zlecić wykonanie obudowy na zamówienie bądź wykonać ją samodzielnie.

Obudowa kominkowa – w jakim stylu?

Obudowę kominkową możemy łatwo dopasować do wnętrza. Modele wykonane z kamienia często mają charakter uniwersalny – pasują zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnie urządzonych pomieszczeń. Jest tak szczególnie w przypadku marmuru, który dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych. Innymi kamieniami wykorzystywanymi w obudowach są np. granit, piaskowiec czy trawertyn.

Niezwykle efektowną i stylową obudowę stworzymy z cegieł. Do wyboru mamy cegły ceramiczne i klinkierowe. Te pierwsze warto zaimpregnować, by zmniejszyć ich podatność na zabrudzenia. Drugie natomiast nie wymagają impregnacji, a ponadto dostępne są w różnych odcieniach – łatwo dopasujemy je do modernistycznego i klasycznego wnętrza. Oryginalną obudowę stworzymy także z ręcznie produkowanych i często także zdobionych kafli kominkowych.

Szczególnie w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni warto sięgnąć po obudowy z betonu, które dzięki możliwości barwienia mogą przybrać różny wygląd. Na uwagę zasługuje także ponadczasowe drewno, które sprawdzi się jako warstwa wykończeniowa obudowy – to idealne rozwiązanie zarówno do drewnianego domku czy stylowego rustykalnego wnętrza, jak i do pomieszczenia minimalistycznego.

 

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź