Materace Koło

Odkurzacz do zadań specjalnych – jaki wybrać?

0

Cenisz sobie porządek lub wśród członków twojej rodziny znajduje się alergik? To znaczy, że potrzebujesz odkurzacza do zadań specjalnych. Sprawdź zatem, jakie urządzenie najlepiej usunie zabrudzenia z twojego domu i dzięki któremu roztocza kurzu domowego będą najmniej dokuczliwe dla osoby na nie uczulonej.

Odkurzanie to podstawa domowych porządków. Za pomocą odkurzacza usuwasz zabrudzenia, sierść zwierząt oraz kurz z podłogi, dywanów, czy tapicerowanych mebli. Niestety nie zawsze tradycyjne odkurzacze spełniają twoje wymagania – dzieje się tak np. w domach, w których mieszkają również alergicy. Jednak nawet jeśli nie jesteś uczulony na roztocza kurzu domowego, a jedynie leży ci na względzie czystość oraz zdrowe otoczenie, tradycyjny sprzęt może nie spełnić twoich oczekiwań. Przedstawiamy zatem odkurzacze do zadań specjalnych – wodny, piorący oraz odkurzacz centralny.

Odkurzacz wodny

Jest to urządzenie wyposażone w zbiornik z wodą. To właśnie do niego trafiają zabrudzenia zassane przez odkurzacz. To właśnie woda jest głównym czynnikiem filtrującym, ponieważ drobinki kurzu i zabrudzeń zostają zatrzymane w zbiorniku z cieczą. Dzięki temu można odkurzać nie tylko „na sucho”, ale również „na mokro”, co oznacza, że za pomocą odkurzacza posprzątasz podłogę, na którą naniesiono błoto lub rozlano na niej wodę.

Odkurzacz piorący

To w zasadzie odkurzacz wodny, który jest dodatkowo wyposażony w funkcję prania. Posiada on dwa zbiorniki – jeden filtrujący, a drugi, w którym znajduje się ciecz zmieszana ze środkiem czyszczącym. Test odkurzaczy, porównujący odkurzacze wodne i piorące, wskazuje przewagę tych drugich. Są one wprawdzie droższe, jednak ich używanie zapewnia większe możliwości sprzątania. Za pomocą odkurzacza piorącego – jak sama nazwa wskazuje – wypierzesz również dywany i tapicerki. Usuwa on również znacznie dokładniej zabrudzenia, niż odkurzacz wodny.

Centralny system odkurzania

Tak naprawdę jest to nie tylko odkurzacz, a cała instalacja. System składa się bowiem z jednostki głównej, czyli jakby silnika odkurzacza oraz systemu filtrów. Jest ona podłączona do instalacji ssącej, która jest rozprowadzona za pomocą specjalnych rur do wszystkich pomieszczeń w domu. W pokojach natomiast są ulokowane specjalne gniazda, czyli otwory, do których podłącza się rurę i w ten sposób odkurza. Centralny system odkurzania to najbardziej efektywny sposób na dokładne sprzątanie. Zassane powietrze wraz z zabrudzeniami jest bowiem odprowadzane do instalacji wentylacyjnej lub zasysane do zbiornika w jednostce głównej, a ten jest zazwyczaj ulokowany w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. W związku z tym powietrze nie jest z powrotem wtłaczane do pomieszczenia, jak to jest w przypadku tradycyjnych odkurzaczy.

Które z tych rozwiązań będzie najlepsze? Najefektywniejszym działaniem wykazuje się z pewnością odkurzacz centralny, jednak jego użytkowanie wymaga przygotowania wcześniej opisanej instalacji. Jeśli nie chcesz narażać się na kosztowny remont postaw na odkurzacz piorący – dzięki niemu nie tylko usuniesz kurz z podłóg, ale też wypierzesz tapicerowane meble i dywany, na których kurz w znacznym stopniu osiada.

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź