Oświetl swoje miejsce pracy !

0

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu właściwego oświetlenia dla naszego miejsca pracy? W obecnych czasach nie często można pozwolić sobie na posiadanie osobnego pomieszczenia na gabinet w mieszkaniu. Ważne jest, by nasze miejsce do pracy czy nauki było bez zarzutu. Jeśli mamy do czynienia z małymi wnętrzami istnieje możliwość zintegrowania salonu z miejscem do pracy warto poświęcić kąt w sypialni lub innym pokoju na domowy gabinet. Jak wykonać to w prawidłowy sposób? Jakie lampy pozytywnie oddziałują na nasz wzrok?

Dlaczego jest to takie ważne?

Miejsce pracy jest ważne zarówno w biurze jak i w domu. Elementy oświetlenia muszą sprzyjać atmosferze pracy, aby nie męczyć oczu oraz pomóc się skupić. Podczas urządzania uwagę należy zwrócić nie tylko na elementy dekoracyjne, ale również na funkcjonalność.

Warto zwrócić uwagę na to, że ponad połowa aktywnych zawodowo osób cierpi na coraz większe problemy ze wzrokiem, co jest połączone z ilością godzin spędzonych przed komputerem oraz niewłaściwym oświetleniu miejsca pracy- informuje specjalista Krzysztof Cyk z Centrum światła 

Czy da się połączyć estetykę z funkcjonalnością?

Ważnymi aspektami w  urządzaniu wnętrza pod kątem oświetlenia jest  miejsce, gdzie owe światło powinno się znaleźć. Najważniejsze jest miejsce pracy, czyli biurko. Następne jest światło główne, które oświetla całe pomieszczenie. Dodatkowe  można zainstalować w boku np. mebli. Kluczowe również jest prawidłowe skierowanie światła dziennego które pada z okien.

Biurko czyli nasze pole pracy powinno być wykonane z matowych materiałów, co pozwoli wykluczyć w pewnym stopniu dyskomfort przy odbijaniu światła od powierzchni biurka. Oświetlając stół należy nabyć odpowiednią i dostosowana lampę biurową. Ważne aby model posiadał możliwości regulacji. Lampy halogenowe także wchodzą w grę. Są energooszczędne i dostępne w wielu punktach w wielu aranżacjach oraz istnieje paleta najróżniejszych barw. Zaleca się, aby kolor oświetlenia był zbliżony do światła dziennego. Istnieją również opcje dodatkowe, które nie są tak ważne jak reszta wymienionych wyżej elementów jak np. halogeny w bocznych ścianach mebli. Szczególną uwagę należy zwrócić na skierowanie światła w odpowiednim kierunku. Naturalne światło jest najzdrowsze dla naszego wzroku. Biurko zatem należy umieścić przy oknie, by z ciągu dnia korzystać z dodatkowego, naturalnego oświetlenia.

Oprócz funkcjonalności nie należy rezygnować z dekoracji. Ciekawym dopełnieniem aranżacji pracy są lampy dekoracyjne. Delikatne podświetlenie obrazów, wnęk czy regałów wprowadza klimat oraz niweluje niekorzystne kontrasty świetlne, które są niekorzystne dla naszego wzroku. Należy pamiętać jednak o tym, że istnieje duża różnica między światłem punktowym a reszta pomieszczenia, które powoduje zmęczenie i dekoncentracje. Trafionym sposobem na uniknięcie takich problemów jest delikatne rozjaśnienie lamp jasnymi kinkietami.

Warto pamiętać o tym, że odpowiedni wybór i właściwe umiejscawianie lamp w mieszkaniu, jak i miejscu pracy podnosi nasz komfort i korzystnie wpływa na nasz nastrój.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź