Ozdobne i techniczne właściwości betonu dekoracyjnego

1

Jeszcze do niedawna beton kojarzył nam się wyłącznie z dużymi konstrukcjami architektonicznymi, takimi jak mosty bądź ogromne wiadukty. Okazuje się jednak, że obecnie projektanci wnętrz wykorzystują materiał utworzony z zaprawy cementowej w celu zdobienia nowoczesnej aranżacji wnętrz mieszkalnych, posadzek czy elewacji.

Właściwości dekoracyjne betonu

Aby zaprawa betonowa mogła doskonale pełnić swoje funkcje estetyczne, koniecznie musimy mieć do czynienia z tak zwanym betonem architektonicznym. Jest to taki typ betonu, który za sprawą swych właściwości, może nabierać atrakcyjnej kolorystyki, kształtu, a nawet unikalnej faktury.

Zmiana barwy jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych pigmentów cementowych, zaaplikowanych jako około 5% roztwór w zaprawie. Istnieje przy tym możliwość zarówno barwienia warstw głębinowych, jak i wyłącznie elementów powierzchni betonu. Uzyskana barwa jest konsekwencją zastosowania tlenków żelaza w odpowiednim stężeniu. Nierzadko nakłada się jednak w nowoczesnych aranżacjach wnętrz zastosowanie nawet surowego betonu, bez redukcji naturalnej kolorystyki.

Modyfikacja kształtu betonu architektonicznego wymaga zaś użycia preparatów chemicznych oraz środków mineralnych, które w określony sposób modyfikują właściwość zaprawy. W ten sposób projektanci uzyskują szerokie pole manewru pod względem dobierania właściwej kreacji do danego wnętrza mieszkalnego.

Materiał betonowy świetnie sprawdza się – za sprawą wywierania efektu surowości – zwłaszcza w dużych pod względem powierzchni wnętrzach – najlepiej o futurystycznym, minimalistycznym wystroju. Możliwość zmiany koloru sprawia, że łatwo można go jednak dopasować również do bardziej ciepłych wnętrz, dlatego możliwości aranżacji znacząco się rozszerzają.

Walory pod względem właściwości technicznych

Beton architektoniczny cechuję się wieloma właściwościami, które powodują, że tak chętnie jest dziś wybierany zwłaszcza do kuchni i łazienek. Jest on po pierwsze bardzo odporny na wszelkie zabrudzenia, więc świetnie sprawdza się jako element elewacji czy kuchennych ścian. Można go stosować z powodzeniem nawet w bliskiej okolicy kominków, z których wydobywający się dym nie zabrudzi w żadnym stopniu ściany.

Kolejną bardzo istotną cechą betonu industrialnego są jego wysokie właściwości zabezpieczające przed wilgocią i wodą. Z tego właśnie powodu tak dobrze sprawdza się na obszarze łazienek, gdzie powierzchnie ścian są silnie narażone na działanie wilgoci i gorącej pary wodnej. Możemy wybrać przy tym do łazienki zarówno gotowe płyty jak i masę służącą do rozprowadzenia betonu architektonicznego na ścianach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze betonu?

Aby mieć jednak pewność, że powyżej opisane właściwości na pewno będą cechować wybrany beton, należy zakupić wyłącznie w 100% naturalny materiał – pozbawiony dodatkowych sztucznych włókien. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że wysoka jego wytrzymałość jest możliwa tylko w przypadku użycia do zaprawy wysokiej jakości, mocnego cementu. Beton architektoniczny często wymaga zastosowania dodatkowych wzmocnień zbrojeniowych. Dzięki temu staje się on w najwyższym stopniu odporny na ryzyko pęknięć.

Właściwa pielęgnacja i konserwacja

Beton dekoracyjny wymaga ponadto jego właściwej konserwacji i pielęgnacji. W tym celu poddaje się ściany procesowi impregnacji, dzięki czemu beton staje się łatwy w czyszczeniu, odporny na wilgoć i tłuszcz, a przy tym zmniejszeniu ulega absorpcja wody. Zaimpregnowane ściany nie zmieniają zarazem swojego właściwego koloru, a na powierzchni betonu nie pozostaje jakikolwiek osad czy powłoka. Pewną alternatywą dla impregnacji może być również nałożenie na powierzchnię ściany delikatnej warstwy żywicy o przezroczystej strukturze.

Pamiętajmy zatem o powyższych zaleceniach, jeżeli będziemy chcieli zamieścić w swoim mieszkaniu beton architektoniczny. Taka wiedza pozwoli nam wybrać całkowicie naturalny materiał, zdobiący ściany, posadzkę czy elewację przez naprawdę wiele lat.

Materiał przygotowany dzięki firmie ItBud, producentowi mieszanek do betonu architektonicznego, dostarczającemu również płyty elewacyjne wykonane z tego materiału.

beton-dekoracyjny (1) ’

 

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Taki beton jest coraz popularniejszy w wykończeniu. Tylko są 3 warunki: materiały, jakość i… jeszcze raz jakość. Zarówno jeżeli chodzi o wykonanie jak i (przede wszystkim!) materiały, na czele oczywiście z cementem – on jest podstawą każdego betonu, także tego który ma głównie wyglądać

Pozostaw odpowiedź