Projektowanie ogrodów i terenów zielonych

1

Każdy z nas marzy o domu z ogrodem, a niektórym te fantazje już miały okazję się ziścić. Zieleń jest dla człowieka bardzo ważna. Już sam ten kolor jest miły dla naszego oka, dlatego wypoczynek w takim otoczeniu jest tak odprężający. Posiadając swój własny ogród należało by więc zadbać o to, by jego aranżacja była jak najlepsza i pozwalała komfortowo spędzać wolne chwile w otoczeniu tych wszystkich pięknych roślin. To ma być nasz prywatna oaza, do której możemy się udać, kiedy przebywanie w czterech ścianach nas zmęczy.

Dlaczego to takie ważne?

Ogród jest bardzo ważną przestrzenią, a to ze względu na kilka związanych z posiadaniem go profitów:
– wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie,
– jest tak blisko domu, że praktycznie nie ruszając się z niego możemy uczestniczyć w życiu przyrody dookoła nas,
– mamy bezpośredni wpływ na to, jak będzie on wyglądał, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu o jego prywatnym charakterze i wyjątkowości,
– dom z ogrodem ma większą wartość rynkową oraz prezentuje się bardziej estetycznie,
– projektowanie go to jedna z wielu przyjemności posiadania ogrodu (choć nie dla każdego),
Jeśli nie mamy do tego głowy, albo cierpimy na brak czasu, zawsze możemy wynająć specjalistów, którzy przekształca nasze sugestie i pomysły w ładną i spójna całość.

Diabeł tkwi w szczegółach?

Aranżacja przestrzeni ogrodowej to cała masa szczegółów, które powinny zostać dopracowane. Nim więc zabierzemy się za realizację warto uczynić krok w kierunku wizualizacji naszego projektu – może do tego posłużyć zwykła kartka papieru lub w miarę umiejętności program graficzny obsługujący pracę w trójwymiarze. Czego nie może tu zabraknąć? Oto kilka newralgicznie ważnych elementów:
– architektura ogrodowa (ogrodzenia, konstrukcje drewniane, altanki, ławki itp.),
– ścieżki oraz nawierzchnia, która je pokrywa,
– trawnik (koniecznie zadbany i nienastręczający problemów przy pielęgnacji),
– inne rośliny (kwiaty, krzewy, drzewa).
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na pomoc profesjonalnej firmy, czy sami przygotujemy projekt, ważne jest by podczas planów uwzględnić wielkość terenu oraz jego ukształtowanie. Zapobiegnie to pomyłkom, które mogą skutkować utrata komfortu podczas użytkowania.

Podział przestrzeni

W zależności od tego jakim celom będzie służył ogród należy wydzielić w nim różne strefy. Unikniemy dzięki temu chaosu, a członkowie rodziny nie będą przeszkadzać sobie nawzajem w trakcie wypoczynku. Jeśli posiadamy dzieci dobrze jest by miały one tu swój własny kąt. Można umieścić tam huśtawkę lub zaaranżować inna formę przypominającą mały plac zabaw. Naturalnie nie sadzimy w pobliżu żadnych łamliwych rośli (np. kwiatów), gdyż mogą one nie przetrwać starcia z entuzjazmem małych użytkowników ogrodu.

Inny sektorem powinno być miejsce do siedzenia np. podczas letniego grillowania. Jeśli mamy dość miejsca można posadzić kilka drzew owocowych, a nawet umieścić w tej przestrzeni mały ogródek warzywny, który będzie spełniał nasze podstawowe potrzeby na te produkty spożywcze. Decydując się na pomoc ze strony specjalisty można osiągnąć bardzo malownicze efekty, warto się więc zastanowić nad taką opcją.

Materiał napisany przy współpracy z DlaGeodetów.pl.

 

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Projektowanie ogrodu to sprawa poważna, pozwala na rozplanowanie wszystkiego przed wykonaniem i dzięki temu unikniemy pomyłek.

Pozostaw odpowiedź