Przydomowy ogród z zacisznym zakątkiem

0

Deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania na parterach, do których dodawany jest kawałek ogródka. Taka wydzielona przestrzeń, najczęściej dodatkowo ogrodzona, może być idealnym sposobem na powiększenie powierzchni przeznaczonej do wypoczynku, zwłaszcza w miesiącach letnich. Wystarczy bowiem niewielkie zadaszenie i komplet mebli ogrodowych, aby móc się cieszyć z zielonego zakątka także wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami mieszkania w bloku.

I choć takie ogródki mają różną wielkość, to nawet najmniejsze z nich da się zaaranżować tak, aby móc wygrodzić część ogródka, wstawić parasol czy zamontować lekkie zadaszenie i w ten sposób wykorzystać dodatkową przestrzeń. Idealnie do tego celu nadają się parasole ogrodowe, zwłaszcza, że są one coraz częściej dostępne w wielu kształtach, nie tylko jako okrągłe parasole montowane w okolicy przenośnych stolików.

W niewielkim ogródku sprawdzą się parasole zbudowane na wielokątach. Są one przeznaczone do ogrodów, ale równie dobrze będą spełniać swoje funkcje także na tarasach czy dużych balkonach. Ich projektanci zakładają, że jedna strona takiego parasola będzie oparta o ścianę budynku, co dodatkowo zwiększy stabilność parasola, dając jednocześnie możliwość umieszczenia parasola w dowolnym miejscu.

Parasole do ogrodów wykonane są z wytrzymałych materiałów, które są odporne na blaknięcie i chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV. Do ich zbudowania wykorzystuje się najczęściej stabilne stelaże, a całość uzupełnia specjalny stojak, który zwiększa stabilność parasola. Jednocześnie warto pamiętać, że parasol ogrodowy ma chronić głównie przed słońcem i jest przeznaczony do takiego właśnie użytku – nadmiar deszczu czy silne porywy wiatru mogą go bardzo szybko zniszczyć. W celu zwiększenia ich wytrzymałości wykorzystuje się dodatkowe linki czy sznurki, które uzupełniają stelaże parasoli.

Przy komponowaniu miejsca do wypoczynku we własnym ogrodzie warto również pamiętać o parasolach, które można bardzo szybko przenosić i rozkładać. Jeszcze kilka lat temu każdy stolik ogrodowy miał specjalny otwór na umieszczenie parasola, obecnie rozstawiane parasole na specjalnych stelażach mogą również spełniać swoją funkcję ochronną i dekoracyjną.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź