Rodzaje lamp

0

Oświetlenie to jeden z podstawowych czynników potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania. Mając to na uwadze zachowujemy się odrobinę przekornie wobec naszego organizmu, budując mury w około i odgradzając się od życiodajnych promieni z nieba. Jednak podstawową zdolnością człowieka jest adaptacja do różnych warunków środowiskowych, zatem nawet wymogi życia w XXI wieku nie są nam straszne. W celu rozświetlenia mroków i uzupełnienia niedoboru fotonów stosujemy oświetlenie sztuczne mające wynagrodzić krótkie zimowe dni i atramentowe noce. Poświęćmy zatem chwilę, aby omówić kilka przykładów oświetlenia.

Postanowiłem odłożyć na bok pochodnie, lampy olejowe i gazowe, a zamiast tego skupić się na bardziej współczesnych wynalazkach z tej kategorii. Każdy rodzaj oświetlenia potrzebuje źródła zasilania, ten jeden czynnik się nie zmienił, jedyne co wyewoluowało na przestrzeni wieków to źródła, z którego pochodzi energia. Obecnie używamy prądu elektrycznego, pochodzącego z instalacji elektrycznych, baterii lub ogniw fotowoltaicznych. Mając te czynniki na względzie już w tym momencie możemy dokonać podziału na oświetlenie używane wewnątrz, na budynkach i poza nimi. Lwia część oświetlenia stosowanego w pomieszczeniach zamkniętych lub oświetlającego budynki będzie podłączona do sieci elektrycznej. Sterowana jest zazwyczaj za pomocą różnych włączników lub czujników jak np. czujnik ruchu. Jest to bardzo szerokie spektrum od małych lampek nocnych poprzez duże żyrandole z kryształami dodatkowo rozpraszającymi promienie światła w konkretny sposób. Zastosowanie będzie się różniło w dużej mierze w zależności od roli jaką ma spełniać dany pokój. Korytarze można oświetlać lampami bocznymi montowanymi na ścianach tak żeby wskazywać drogą jaką musi pokonać osobą przemieszczająca się po nim. Z kolei w pokoju gdzie odpoczywamy np. czytając książkę warto zastosować lampy stojące dodatkowo wzmacniające siłę głównego źródła światła. Ostatnio niektórzy projektanci zaczęli montować, zwykle w klatkach schodowych, małe ale liczne źródła światła położone nisko przy każdym stopniu. Oświetlenie zewnętrzne to różnego rodzaje lampy stosowane w ogrodach i przestrzeniach oddalonych od domu. Mogą być to wszelkiego rodzaju urządzenia służące do oświetlania altan, ogródków lub prywatnych boisk. Część z nich można podłączyć pod sieć elektryczną jednak wymaga to odpowiedniego doprowadzenia przewodów. Co może być kłopotliwe, oraz dawać mało estetyczny efekt, dlatego często stosuje się lampy zasilane z baterii lub ogniw fotowoltaicznych. Fakt, że są umieszczone na zewnątrz powoduje, że w ciągu dnia nie potrzebujemy sztucznego oświetlenia żeby nie zboczyć z wytyczonej ścieżki w ogrodzie, a nocą emitują silnie kontrastującym z otoczeniem światło, przez co nadają się idealnie do swojej roli. Obecnie coraz większą popularność zdobywają lampy emitujące światła z diod LED oraz taśmy LED. W przypadku tych pierwszych zamiast standardowej obecnie, energooszczędnej żarówki mamy diody dające odrobinę inne światło, ale wykazujące się o wiele dłuższym czasem pracy i mniejszym zapotrzebowaniem na energie. Taśmy można podkleić we wnękach pod sufitem lub za elementami dekoracyjnymi, warto jednak robić to przy powierzchniach obijających światło, aby móc jak najlepiej wykorzystać ten stosunkowo nowy wynalazek.

Tak oto macie ogólnikowy podział współcześnie stosowanego oświetlenia. Najważniejsze pytanie przed jakim każdy z was musi stanąć zanim dokona wyboru, to jaką role ma spełniać przestrzeń, którą chce oświetlić. Po odpowiedzeniu na to pytanie można dobrać odpowiednią lampę do waszych potrzeb.

Autor:
Artykuł przygotował zespół lunaoptica.pl – sklepu internetowego z profesjonalnym oświetleniem dla domu i ogrodu.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź