Rodzaje paneli ściennych

0

Oprócz malowania tynków na różne kolory oraz oklejania ścian wzorzystymi tapetami, urządzając wnętrza możemy rozważyć zastosowanie paneli ściennych. Wybór wzorów, kolorów i faktur jest naprawdę bogaty, co pozwala na dopasowanie paneli do każdego wnętrza, zaaranżowanego w każdym stylu. Wystarczy odrobina wyobraźni, by za pomocą paneli ściennych całkowicie odmienić pomieszczenie.

Rodzaje paneli ściennych

Podział paneli na rodzaje wynika z zastosowania różnych materiałów. Często używane są panele drewniane, a także z płyty MDF i PCV. Pierwsze wykonywane są z drewna pochodzącego z różnych gatunków drzew, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Jest to najdroższy rodzaj paneli, bardzo elegancki i stylowy. Nadaje wnętrzu klasy, podkreśla też dążenie właściciela mieszkania do bliskości z naturą i dbałość o zachowanie norm ekologicznych. Drewniane płyty dostępne są w różnych kształtach. Mogą być to kwadratowe lub prostokątne moduły, zbliżone do kasetonów, lub też podłużne deski, nawiązujące do boazerii. Drugi rodzaj paneli to płyty MDF pokryte warstwą dekoracyjną. Do wyboru mamy folię, laminat lub fornir. Bogaty wybór kolorów i wzorów pozwala na dopasowanie takich paneli do każdego wnętrza. Ich zaletami są lekkość, łatwość montażu, dobra izolacja akustyczna i bezproblemowe utrzymanie. Nie trzeba ich konserwować, a mimo to wykazują dużą trwałość. Odradzany jest jednak ich montaż w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie wilgoci. Trzeci typ paneli wykonany jest z płyt PCV. Jednolite, bardzo lekkie i wzmacniane stelażem wewnętrznym płyty z tworzywa sztucznego doskonale sprawdzą się nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w łazience oraz kuchni. Są wodoodporne, można je zatem myć bez ryzyka zniszczenia ściany. Producenci paneli z płyt PCV proponują powierzchnie imitujące drewno, kamień oraz wzorzyste tapety. Jest to wybór najtańszy ze wszystkich przedstawionych możliwości.

Montowanie paneli

Wbrew pozorom, instalacja paneli ściennych nie jest zadaniem trudnym. Dzięki temu, że są one lekkie, spokojnie poradzimy sobie z tym we własnym zakresie. Nowoczesne płyty montowane mogą być pod różnymi kątami, co sprawdzi się doskonale w nietypowych przestrzeniach. Panele drewniane, płyty MDF i PCV nadają się do instalacji na różnych rodzajach ścian, poczynając od murowanych, przez drewniane, na betonowych kończąc. Możemy także zakupić dopasowane do nich kolorystycznie detale, służące wykończeniu: listwy, cokoły czy narożniki. Dzięki dbałości o szczegóły, wnętrze pomieszczenia sprawiać będzie wrażenie dopracowanego, niezwykle estetycznego i gustownie urządzonego.

Dobre rady

Panele ścienne nie muszą być jedynym sposobem wykończenia ścian w danym pomieszczeniu. Co więcej, nadmiar płyt w ciemnych barwach może stworzyć wrażenie przytłaczające, nieco ograniczające przestrzeń. Również panele drewniane i drewnopodobne nie powinny zdominować przestrzeni. Zastosowanie ich z umiarem, jako dopełnienia kompozycji, z pewnością pozwoli nam osiągnąć dużo lepszy efekt.

Panele ścienne spotykane są w kilku odmianach. Najdroższe, drewniane, charakteryzują się elegancją i naturalnością; inne z kolei łatwo dopasowują się do nietypowych wnętrz. Wybór paneli podyktowany powinien być nie tylko względami estetycznymi, ale także praktycznymi, z uwzględnieniem miejsca dla nich przewidzianego na czele.

Artykuł został przygotowany przez sklep budowlany Castorama.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź