Materace Koło

Schody wewnętrzne w dobrym stylu.

0

Eleganckie schody wewnętrzne to niewątpliwa ozdoba każdego domu i to niezależnie od tego, w jakim stylu ten dom został urządzony. Klasyczne schody drewniane, nowoczesne schody z metalowymi lub szklanymi stopniami i balustradami, a także niezwykle wyrafinowane schody wykonane z kamienia to zawsze fantastyczny element dekoracyjny każdego wnętrza. Naturalnie nie możemy również zapominać o wymiarze funkcjonalnym takich schodów. W przypadku schodów wewnętrznych jest to kwestia szczególnie ważna, z uwagi na mniejsza ilość miejsca jaką zwykle dysponujemy. Stąd popularność takich konstrukcji jak schody kręte czy zabiegowe, które potrzebują mniej przestrzeni, ale są również nieco mniej wygodne w użytkowaniu.

 

Co przesądza o tym, że dane schody wewnętrzne uważamy za stylowe?

Decyduje o tym przede wszystkim sposób wykonania schodów, przede wszystkim ich kształt, w mniejszym zaś stopniu rodzaj materiałów użytych do ich wykonania i wykończenia. Stylowe mogą być bowiem tak schody drewniane jak i schody kamienne czy metalowo-szklane. Największy potencjał dekoracyjny mają schody zabiegowe i kręte. Schody proste, które większość z użytkowników uważa za konstrukcje najbardziej wygodne, ze względu na nieskomplikowaną budowę są mniej dekoracyjne i zajmują stosunkowo dużo przestrzeni użytkowej, która w stylowym wnętrzu nie powinna być przecież marnowana. Mimo wszystko, jeśli do budowy schodów użyjemy dobrych jakościowo materiałów – ich typ ma drugorzędne znaczenie – i je odpowiednio wykończymy, ozdobimy efektownymi balustradami lub nadamy stopniom bardziej wyrafinowany kształt, wtedy nawet najprostsze schody nabiorą odrobiny szlachetności, stając się znaczącą ozdobą każdego wnętrza.

 

Poręcze jako dodatkowa dekoracja schodów wewnętrznych.

We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, schody często pozbawione są zdobniczych poręczy. Z jednej strony wynika to ze stylistyki nowoczesnego wnętrza, które wystrzega się zbytecznych ozdób i poszukuje przestrzeni, z drugiej strony może wynikać z dużej popularności odkrytych konstrukcji schodów wewnętrznych, wykonanych z takich materiałów jak stal czy szkło. Co ciekawe nawet w przypadku schodów utrzymanych w nowoczesnej stylistyce, instalacja poręczy może być dodatkowym atutem o funkcji nie tylko dekoracyjnej, ale przede wszystkim czysto użytkowej. Po prostu po schodach wyposażonych w elegancka poręcz, zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej się poruszać.

 

Balustrady a eleganckie schody wewnętrzne.

W niektórych wnętrzach zastosowanie balustrad wydaje się rozwiązaniem więcej niż sensownym, przy czym warto pamiętać, że zastosowanie tego typu rozwiązania konstrukcyjnego nie musi wpływać na obniżenie wartości dekoracyjnej samych schodów. Może być wręcz przeciwnie. Estetyczna balustrada wykonana w tym samym stylu i z tych samych materiałów, co pozostałe elementy schodów, stanie się ich estetycznym dopełnieniem. Poza tym balustrada to doskonałe zabezpieczenie na wypadek obecności małych dzieci w domu. Wysoka balustrada chroni przed przypadkowym upadkiem z wysokości, w dużym stopniu ułatwia również wchodzenie i schodzenie po schodach krętych lub spiralnych.

schody (2)

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź