Skalniak ogrodowy – zrób to sam.

0

Ogród to nasz mały skrawek ziemi, w którym możemy uruchomić swoją twórczość. Dlatego tutaj pokarzemy Ci jak przemycić górskie klimaty na własne podwórko.

Po pierwsze: Zaplanuj umiejscowienie i wygląd skalniaka.

Przy planowaniu umiejscowienia nowego skalniaka zwróć uwagę na miejsce, do którego będzie najlepiej pasować. Ten element ogrodu powinien wyglądać jak najbardziej naturalnie, ma się wtapiać w otoczenie i współgrać z inną roślinnością. Przemyśl co w nim zasadzisz, jak ma wyglądać oraz jakie kamienie chcesz tam mieć. Zwróć uwagę również na to, ile miejsca w ogrodzie możesz przeznaczyć na jego umiejscowienie. Ostatnio modne są skalne murki, które rzeczywiście pięknie się prezentują. Jeśli taki murek znajduje się tuż przy trawniku, to do wyrównania wysokości trawy rosnącej przy samym murku, możesz użyć wykaszarki. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi Twoją pracę.

Po drugie: Dobierz odpowiednie kamienie.

Tutaj zastosowany rodzaj kamienia ma znaczenie, ponieważ zawarte w nich minerały wraz z deszczem przenikają do gleby i zmieniają jej pH. Skały wapienne powodują powstanie odczynu zasadowego, dzieje się tak przy zastosowaniu skał kredowych, marmurów, wapieni, dolomitów, czy margli. Natomiast piaskowce zobojętniają odczyn gleby, a bazalt, czy grafit powodują zakwaszenie. Dlatego dobór roślinności powinien zależeć od zastosowanych kamieni. Ważnym aspektem jest również wielkość zastosowanych kamieni, najładniej prezentują się te, które mają od 30 do 40 cm długości lub szerokości.

Po trzecie: Dobierz odpowiednią roślinność.

Jak już wcześniej wspomniano, dobór roślinności powinien być odpowiedni do zastosowanych kamieni. Na skalniakach pięknie prezentują się niskie rośliny, o małych wymaganiach. Kwaśne podłoże lubią takie rośliny jak wrzos pospolity, azalia japońska, czy rojniki. Jeśli zastosujemy kamienie wapienne, to tutaj spisze się goździk alpejski, czy dzwonek karpacki. Małe wymagania co do gleby ma również rozchodnik, wilczomlecz pstry oraz macierzanka.  Dokonując wyboru roślinności zwróćmy uwagę na to kiedy następuje okres kwitnienia. Najlepiej będzie, gdy dobierzemy rośliny w taki sposób, aby nasz skalniak był obsypany kwiatami od wiosny do jesieni. Jednak nie można przesadzać z ich ilością, ponieważ mogą się bardzo rozrosnąć i zakryć osadzone kamienie.

Po czwarte: Wybierz odpowiednią wysokość skalniaka.

Skalniak nie może być zbyt wysoki, a jego szczyt powinien być spłaszczony. Dzięki temu ładniej będzie się prezentować. Jeśli w przyszłości nie chcemy mieć problemów z chwastami, warto zastosować agrowłókninę. W miejscach, w których będziemy sadzić rośliny, zrobimy krzyżowe nacięcie, dzięki któremu bez najmniejszego problemu zasadzimy roślinę. Przestrzeń pomiędzy skałami a roślinkami pokryjemy grubszym żwirem. Nachylenie zboczy nie powinno przekraczać 30 stopni, ponieważ w przeciwnym przypadku może to powodować spłukiwanie gleby, czy żwiru ze skalniaka.

Po piąte: Dbaj o roślinność.

Skalniak to część ogrodu, o którą trzeba bardzo dbać. Tutaj trzeba zatroszczyć się o wszystkie roślinki i ładny wygląd kamieni.

Jeśli chcesz mieć piękny skalniak, zastosuj się do tych kilku porad. Postępując zgodnie z tymi zasadami z pewnością osiągniesz swój cel. Zrobienie skalniaka zajmuje dużo czasu i trzeba włożyć w niego wiele wysiłku, dlatego nie róbmy tego sami, zachęćmy kogoś z rodziny, aby pomógł nam przy planowaniu i tworzeniu pięknego skalniaka.

A Ty masz już swój skalniak?

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź