Soft loft – nowy trend mieszkaniowy także w Polsce

0

Czy stosunkowo niewielka przestrzeń mieszkalna może być urządzona z rozmachem i pomysłem? Dlaczego nie! Do Polski dociera coraz modniejszy trend mieszkaniowy – soft lofty. Co to takiego?

Loft to mieszkanie, urządzone w poprzemysłowych pomieszczeniach, takich jak fabryki, czy magazyny. Miejsce to charakteryzuje ogromna przestrzeń. Moda na tego typu wnętrza rozpoczęła w latach 70. XX wieku. Dziś przeżywa swoisty renesans i jak nie trudno się domyślić, wreszcie ten trend mieszkaniowy zawitał także do Polski. Słowo „loft” tłumaczy się jako studio bądź poddasze lub po prostu górne piętro magazynu, czy budynku przemysłowego.
Nie każdego jednak stać na wynajem czy kupno tak ogromnej przestrzeni, dlatego też w ostatnich latach pojawiła się alternatywa dla takich klasycznych loftów. Są to tzw. soft lofty, czyli kompleksy mieszkalne budowane od podstaw, które swoją formą nawiązują do stylu przemysłowego.
Przede wszystkim są to bardzo wysokie przestrzenie (sięgające 4-5 metrów), gdzie możemy stworzyć przestrzeń mieszkalną, nie tylko w poziomie, ale także w pionie. W takich wnętrzach bardzo często spotkać można antresole, nowoczesne schody. Najczęściej wykorzystywane są elementy stalowe lub betonowe – wszystko to, co pozostało z poprzedniego budynku i w nowym mieszkaniu stanowić może ozdobę. Świetnie sprawdza się np. odrestaurowana cegła.
– W nowych budynkach, stylizowanych na lofty (czyli soft loftach) tworzy się takie konstrukcje od nowa, w taki sposób, by imitowały klimat postindustrialny – opowiadają agenci Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie. – Dominują więc naturalne materiały, szkło, beton, metal, cegła. Klimat takiego mieszkania w założeniu jest surowy, ale nie pozbawiony pomysłu – dodają.
Warto podkreślić, że soft loft to tak naprawdę nie mieszkanie, a styl życia. Inwestycje takie najczęściej zlokalizowane są często w centrach miast, bądź modnych dzielnicach. W przypadku Krakowa idealnym przykładem dzielnicy, która ma największy potencjał na rozwinięcie się zachodniej mody jest z całą pewnością Podgórze.
Soft lofty są designerskie, przyciągają ludzi z określonego kręgu społecznego, z możliwościami finansowymi. Często mieszkają w nich artyści, bądź osoby o artystycznych zamiłowaniach. Pytanie czy nowa moda na stałe zagości na polskim rynku mieszkaniowym?

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź