Materace Koło

Stąpając po drewnie lub kamieniu

0

Niezbędnym elementem w piętrowych domach jednorodzinnych lub dwukondygnacyjnych mieszkaniach w bloku są schody. Wykończenie ich wybranym materiałem wpływa nie tylko na ich wygląd, ale również na trwałość i bezpieczeństwo domowników. Na jakie tworzywo się zdecydować – drewno czy kamień?

Schody można wykończyć nie tylko drewnem i kamieniem. Innymi możliwościami są płytki ceramiczne, obicie ich wykładziną lub pomalowanie farbą. Jednakże kamienne i drewniane schody są najbardziej popularne, dlatego też to właśnie na nich się skupimy.

Miło i przytulnie

Drewno jest ciepłe, sprężyste i dobrze amortyzuje upadki, dlatego będzie doskonałym wyborem, jeśli w domu są dzieci i lubią się bawić na schodach. To również materiał, który ociepli wnętrze. Jest przy tym bardzo łatwy w obróbce. Drewnem można obłożyć całe schody (zarówno stopnie, jak i podstopnice) lub tylko stopnie.

Nie każdy rodzaj drewna nadaje się na schody. Powinno być ono twarde, a także odporne na ścieranie. Najczęściej wybieranymi są: buk, dąb, jesion, orzech lub wiśnia. Z bardziej egzotycznych i – jak można się domyślić – droższych drzew stawia się na merbau, bambus, kempas, iroko lub tek. W przypadku schodów prowadzących na strych lub do piwnicy – a więc takich, gdzie natężenie ruchu będzie znacznie mniejsze – można wybrać sosnę lub świerk. Drewno stwarza wiele możliwości kolorystycznych, więc z łatwością można je dobrać do aranżacji danego wnętrza. Ponadto można je pomalować bądź też zabejcować – takie zabiegi nadadzą drewnu inny kolor lub wygląd, ponieważ można dzięki temu zatrzeć lub wydobyć usłojenie.

Do stworzenia drewnianych schodów wykorzystuje się lite drewno. Jednakże coraz częściej ludzie decydują się na takie, które jest klejone warstwowo i wykończone małoformatowymi elementami, takimi jak deska parkietowa czy lamelki. Wilgotność drewna powinna wynosić od 8 do 12%. Powinno być one oznaczone jako drewno I klasy lub literą E. Nie powinno posiadać sęków, przebarwień lub pęknięć. Schody drewniane powinno się zabezpieczać olejem high-solid, poliuretanowym lub chemoutwardzalnym lakierem.

Elegancko

„Kamienne schody są wykonywane z kilku surowców, między innymi z twardego piaskowca, bazaltu czy trawertynu, jednak najczęściej wybierany jest granit lub marmur. Wymienione tworzywa są odporne na ścieranie. Powinno się zrezygnować z wyboru miękkich kamieni, takich jak miękkie piaskowce czy wapienie, gdyż mogą szybciej ulec zniszczeniu” – mówi pracownik Fabryki Kamienia Budowlanego. Schody wykonane z kamienia nadają wnętrzu okazały styl, lepiej prezentują się przy większych przestrzeniach. Kamień jest zimny i ciężki, ale bardzo łatwo utrzymać go w czystości, gdyż jest impregnowany i zabezpieczony przed wchłanianiem wody.

Największy wybór kolorystyczny mają marmury (szarości, beże, pomarańcze, zielenie, błękity, czerwienie) i granity (szarości, beże, róże, czerwienie, zielenie, żółcienie, a nawet granaty i czernie). Marmur może być jednolity lub żyłkowany, z kolei powierzchnia granitu – polerowana, groszkowana lub promieniowana.

 

Kamień oraz drewno to najszlachetniejsze materiały, które we wnętrzach prezentują się wprost rewelacyjnie. Decydując się na jeden z nich bierz pod uwagę nie tylko wielkość przestrzeni, ale także ich przeznaczenie.

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź