Stylizowana kuchnia? A co z AGD?

0

Wiele kobiet marzy, by ich kuchnia była miejscem pełnym wyrazu, kojarzącym się z domowym ciepłem, przytulną kuchnią babci. Jednocześnie, nie decydują się na tego typu stylizacje, bo kuchnia stylizowana na retro, styl prowansalski, wiejski kojarzy się z przestrzenią, starym domem i brakiem funkcjonalności.

No i jak wpleść w taką stylizację nowoczesny sprzęt AGD, skoro u babci dominowały węglowa Westfalka, piec na drewno i ogromna, starodawna lodówka? Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach producenci AGD prześcigają się w stylizowanych realizacjach, a firmy, zajmujące się zabudową kuchenną potrafią w meblach ukryć wszelkie przejawy nowoczesności. Prawdą jest również, że połączenie nowoczesności i tradycji może być bardzo kuszące i wcale nie musi być męczące, passe czy nietrafione.

Przegląd dominujących w kuchni stylów, modnych i zawsze na czasie:

  • Styl rustykalny – proste meble z drewna, surowe a jednocześnie ciepłe. Charakterystyczne są tutaj murki, w które wstawiane są szafki lub same drzwiczki, z drewna, najczęściej w ciemnym kolorze. Dominują tu materiały naturalne lub ich doskonałe imitacje.
  • Styl wiejski – to szaleństwo drewna: malowanego, przecieranego, ługowanego. Modne są kompozycje z różnych gatunków drewna o odmiennym zabarwienie. Ze względu na fakt, że styl wiejski to kolumienki, ozdobne szafki z plecionymi frontami, witraże, wytrawione szyby, duży stół z kompletem krzeseł, przeszklony, tradycyjny kredens do przechowywania dekoracyjnej zastawy stołowej kuchnia rustykalna musi być duża i przestronna. Często buduje się w niej tradycyjny piec kuchenny, czasem w pełni działający, czasem jako atrapę dla nowoczesnego sprzętu AGD. Charakterystyczny dla tego typu kuchni jest duży wiejski okap kominowy, w którym zamontowany jest całkiem nowoczesny wyciąg. Na okapie często zawieszone są warkocze czosnku, cebuli, suszone zioła. Dominuje ceramika z gliny w naturalnych kolorach, garnki, misy i dzbany pełnią również rolę dekoracyjną.
  • Styl regionalny – gdzie motywem przewodnim kuchni wiejskiej lub rustykalnej jest element charakterystyczny dla danego regionu (haft kaszubski, koronka koniakowska etc)
  • Styl góralski – styl właściwie regionalny, którego uzupełnieniem jest motyw ostu górskiego, parzenicy, serduszek. Do stylowego wyposażenia należą zydle, skrzynie, ławy kryte naturalną skórą. Motywy zdobnicze występują na meblach, deseczkach, haftach na serwetkach czy zasłonkach.
  • Styl retro – inspirowany latami 50-tymi i 60-tymi ubiegłego stulecia, kojarzy się z elegancją i klasyką. Dominują tu pastelowe kolory, naturalne materiały, podkreślające romantyzm i nostalgię miejsca.

Fakt, że prawdziwym zwieńczeniem dzieła przy tworzeniu kuchni retro, wystylizowanej do ostatniego szczegółu, jest odpowiednio dobrany sprzęt AGD. Bo o szczegółach i wiernie odwojowanym klimacie decydują nie tylko bielone podłogi, drewno, stylizowane lub odrestaurowane meble. Liczy się również sprzęt AGD. Linie wzornicze, tworzone przez producentów sprzętu AGD, nadążają za trendami, a dzięki temu sprzęt może stać się ozdobą kuchni i jej kwintesencją, a nie wstydliwie schowanymi dodatkami. W czasach, gdy kuchnią rządzi ergonomia to bardzo ważna rzecz, że klient ma do dyspozycji wiele opcji, dokonując wyboru zgodnego ze swoimi preferencjami, zarówno wizualnymi, jak i praktycznymi, oraz finansowymi. Sprzęty AGD stylizowane na retro, to nowoczesna technologia, ukryta pod barwami, odcieniami, kształtami charakterystycznymi dla minionej epoki. Są to sprzęty zarówno do zabudowy, jak i wolnostojące. Lodówki czy zmywarki, przypominające z zewnątrz te ogromne, głośne i w obłych kształtach, z charakterystycznymi uchwytami, znane z amerykańskich starych filmów, lub naprawdę z domu babci, potrafią zachwycić mnogością funkcji. Wyposażone we wszystko, czego dziś oczekujemy po tego typu sprzęcie, wyglądają jak przeniesione z dawnych lat. W ofercie producentów znajdziemy stylizowane na retro piekarniki, płyty gazowe i okapy Kernau, idealnie wpisujące się w klimat kuchni. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od indywidualnego rozmieszczenia mebli i urządzeń kuchennych, miejsca jakim dysponujemy i budżetu. Ważne są szczegóły, które są charakterystyczne dla sprzętu AGD retro: wystylizowane pokrętła i uchwyty, kolory starego złota, miedzi, patyny, półokrągłe obudowy czy szyby. Jednym z takich elementów charakterystycznych są wyświetlacze, gdzie zamiast elektronicznego napisu znajdują się tradycyjne zegary. Nie bez znaczenia są dodatki, które komponować należy umiejętnie, by wymarzona, przytulna, klimatyczna kuchnia nie stała się ”graciarnią” nie do ogarnięcia, trudną do posprzątania i utrzymania w czystości.

indeks Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Milenium Piotr Młynarczyk z Wrocławia specjalizującej się w serwisie i sprzedaży urządzeń AGD
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź