Taras przyjazny dziecku

0

Małe dzieci są wszędobylskie i bardzo zainteresowane otaczającym je światem. Codziennie poznają nowe miejsca, testują swoje możliwości i wchodzą wszędzie tam, gdzie zobaczą coś ciekawego. Chowają się w szafkach i pod łóżkami oraz ciekawi je to, co dzieje się na zewnątrz – chętnie spędzają więc czas na balkonie lub tarasie.

Pozostawienie malucha samego na balkonie czy tarasie jest ryzykowne. Trzeba pamiętać, że dziecko jest na tyle małe, gibkie i zwinne, że jest w stanie wsunąć się nawet w niewielką szczelinę, poślizgnąć na posadzce lub wdrapać po szczebelkach balustrady, co może skutkować tragicznym w skutkach wypadkiem. Właśnie dlatego warto zastosować podstawowe zabezpieczenia tej przydomowej przestrzeni.

Drzwi

Dziecko w pewnym wieku zaczyna być coraz bardziej ruchliwe, wędruje po domu, otwiera samodzielnie drzwi. Jest wystarczająco duże, by pociągnąć za klamkę, a jednocześnie za małe, by pozostać samo na tarasie czy balkonie. Jeśli chcemy, aby drzwi balkonowe były uchylone, a jednocześnie uniemożliwiały przejście malucha na zewnątrz, warto zamontować specjalną blokadę otwierania, dzięki której zapewnimy dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, nie stwarzając niebezpiecznych dla dziecka sytuacji. Dobrze jest taką blokadę zamontować na wysokości, do której nie dosięgnie dziecko. W sytuacji, gdy wolimy mieć całkiem otwarte drzwi balkonowe, a jednocześnie nie chcemy, aby nasza pociecha przez nie wyszła, warto zamontować w nich specjalne pionowe drabinki, które są zamykane na zatrzask. Podobne zabezpieczenia często montuje się również w pobliżu wejścia i zejścia z wysokich schodów. Kolejnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa, który stanowi również dodatkową ochronę przez włamaniem, jest zamocowanie w drzwiach i oknach klamek z kluczykiem.

Balustrady

Dzieci spędzające czas na balkonie często zabierają tam swoje zabawki, które niejednokrotnie podczas zabawy zostają wyrzucone przez barierki. Maluchy chcąc odzyskać ulubionego misia próbują wdrapać się na balustradę lub wystawiają głowę przez pręty. Może to doprowadzić do tragedii – małe dziecko bez trudu prześlizgnie się przez szczebelki. Właśnie dlatego warto zamontować bezpośrednio na balustradzie kilka zabezpieczeń, które pozwolą uniknąć takich wypadków.

Przede wszystkim należy uszczelnić i umocnić pręty – tak, by mieć pewność, że się nie ruszają i nie wypadną, gdy dziecko za nie pociągnie. Aby maluch nie wchodził na szczebelki tarasowe lub balkonowe i nie wspinał się po balustradzie, trzeba zamontować drucianą siatkę o bardzo małych oczkach – tak, aby nie zdołał włożyć nóżek między pręty.

Zamiast siatki można zastosować bardziej estetyczną przezroczystą taflę z pleksi. Materiał uniemożliwi wspinanie się dziecka po szczebelkach i jednocześnie pozwoli na obserwowanie świata.

Podłoga

Powierzchnia balkonu czy tarasu również może być niebezpieczna dla dziecka, zwłaszcza gdy jest  mokra i śliska. Istnieje wiele mat antypoślizgowych, którymi można wyłożyć posadzkę, ale jest to dość niepraktyczne rozwiązanie. Warto pomyśleć o trwałym materiale na taras lub balkon, który oprócz tego, że będzie ładnie wyglądał, zapewni bezpieczne użytkowanie tej przestrzeni. Takim rozwiązaniem są deski kompozytowe – warto zapoznać się z ofertą polskich producentów oferujących tego rodzaju systemy tarasowe. Jednym z nich jest firma ProDeck. Dzięki odpowiedniemu sposobowi wykończenia, deski kompozytowe ProDeck wyróżniają się właściwościami antypoślizgowymi – nawet, gdy są mokre, nie stają się śliskie. Wykonane są z materiału stanowiącego połączenie wysokogatunkowego drewna z nowoczesnymi polimerami nie mają drzazg i charakteryzują się gładką powierzchnią, przyjemną także dla bosych stóp. Co nie mniej ważne, deski ProDeck są wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwe w utrzymaniu – nie wymagają malowania, konserwacji ani impregnacji. Ich wysoką jakość potwierdza gwarancja producenta – aż do 25 lat. To praktyczny i estetyczny materiał, który sprawdzi się na każdym balkonie lub tarasie, bez względu na to, czy jego użytkownikami będą dorośli, dzieci, czy też domowe zwierzaki.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź