W jaki sposób dopasować wnękową szafę do wnętrza?

0

Szafy wnękowe z roku na rok zyskują coraz to większa popularność i stają się wręcz stałym elementem wystroju wnętrza w wielu mieszkaniach i domach. Nie ma co się specjalnie dziwić, ponieważ oferuje ona o wiele więcej możliwości niż zwykła szafa i można poradzić sobie z problemem niezagospodarowanych wnęk. Coraz więcej osób decyduje się na to, aby odstawić swoje stare, wolnostojące szafy na bok i zastąpić je szafami wnękowymi, ponieważ pozwalają one lepiej wykorzystać przestrzeń.

Warto zwrócić uwagę na to, że taka szafa jest robiona w głównej mierze na zamówienie, a co za tym idzie dopasowuje się ją do swoich, indywidualnych potrzeb. Dodatkowo taka szafa świetnie wypełnia niecodzienne wnęki, które wcześniej stanowiły wiele problemów, chociażby taką wnękę na poddaszu. Efektem zdecydowania się na taką szafę jest fakt, że posiada się o wiele większy porządek i można ukryć te rzeczy, których nie chce się eksponować. Ponadto jej wnętrze również może być rozplanowane indywidualnie, gdyż to od Ciebie zależy chociażby ile znajdzie się tam półek.

Jak zbudowana jest szafa wnękowa?

Ściany wnękowe są składane z dwóch części. Pierwsza cześć, czyli zewnętrzna to drzwi oraz ścianki boczne, zaś druga to wewnętrzna, czyli półki, drążki, wieszaki oraz kosze. Drzwi w takiej szafie mogą być przesuwane, uchylne, albo składane. Najpopularniejszym wyborem i najbardziej wręcz standardowym są drzwi przesuwane, ponieważ są najmniej inwazyjne i nie potrzeba dodatkowej przestrzeni, aby je otworzyć.

Wózki jezdne opierają na sobie ciężar drzwi szafy, a są one poukrywane wewnątrz ramiaka. Jeżeli zależy Wam na tym, żeby system dobrze działał to musicie pamiętać, ze ciężar jednego skrzydła nie może być większy niżeli 60 kilogramów. Co za tym idzie trzeba dostosować grubość oraz wysokość drzwi tak, aby nie przekraczały tych parametrów. Ponadto powinno się również pamiętać o wygodzie, gdyż o wiele lepiej będzie zamontować dwa mniejsze skrzydła, niż jedno większe, które będzie toporniejsze w otwieraniu.

Co do grubości to tutaj trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę wypełnienie drzwi. Jeżeli chcecie zastosować lustro to musicie pamiętać, że w takim przypadku drzwi będą cieńsze, gdyż będą mieć jedynie 0,4 milimetra, zaś gdy już zastosuje się płytę laminowaną to można już mieć drzwi o grubości od 10 do nawet 18 milimetrów. Czasem również stosuje się tzw. samodomykacze, czyli amortyzatory, których zadaniem jest wyhamowanie i łagodne domknięcie drzwi. Dzięki temu drzwi się nie uszkadzają i chronią przed urazami palców. Największa wadą przesuwanych drzwi jest fakt, że w momencie gdy jedno skrzydło jest otwarte, nie można otworzyć drugiego. Ten problem znika, gdy zastosuje się drzwi składane, które dzielą przestrzeń na kilka mniejszych. Charakteryzują się one jednak wysoką ceną okuć, dlatego też nie są one za bardzo popularne.

Jaki rodzaj frontu można wybrać?

Fronty szaf wnękowych mogą być wykonane z naprawdę bardzo wielu, przeróżnych materiałów, chociażby z płyt wiórowych, laminowanych, pokrytych fornirem, naturalnych mat jak chociażby bambus czy rattan, mat skóropodobnych, wykonanych z różnych rodzajów szkła, luster oraz naprawdę mnóstwa materiałów, które można dostać na specjalne zamówienie. Bardzo istotne jest również to, że można łączyć dwa, a nawet więcej materiałów w jednym skrzydle. Aluminiowe, albo stalowe profile pełnią rolę wykończeń frontów i również można tutaj dobrać samemu ich kształt, czy też kolor. Decydując się na profile aluminiowe trzeba zdać sobie sprawę, że ma się większy wybór, ponieważ są one o wiele bardziej plastyczne i można tym samym stworzyć więcej kształtów. Bywa też tak, ze są one uszlachetnianie poprzez proces anodowania, nadaje im to atrakcyjniejszy wygląd oraz zabezpiecza powierzchnie przed ewentualną korozją. Jeżeli zaś chodzi o profile stalowe to najczęściej są one wykonane ze stali charakteryzującej się wysoką jakością. Można je dostać w naprawdę wielu kolorach, chociażby w odcieniach okleiny drewnopodobnej, dlatego też nie ma tu większego problemu, aby dobrać je do płyty laminowanej, która wypełni drzwi. Profile aluminiowe kosztują więcej niż profile stalowe.

Jaki wybrać kolor szafy?

Kolorystyka szafy najlepiej jak jest dobrana w taki sposób, aby pasowała do wystroju oraz wyposażenia, które znajduje się we wnętrzu. Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie takiej, która nawiązuje pod względem kolorystycznym do innych elementów, chociażby podłogi, mebli, bądź ścian, jednak nie znaczy, że jest to jedyny sposób aranżacji, ponieważ równie dobrze może prezentować się zastosowanie kontrastu. Jeżeli zależy Wam na tym, aby szafa pasowała do Waszych drewnianych mebli to tutaj nie będziecie mieli z tym większego problemu, ponieważ firmy, które zajmują się projektowanie takich szaf najczęściej wypełniają fronty imitacjami różnych gatunków drewna. Ogólnie rzecz ujmując to macie tutaj wielki wybór, ponieważ na rynku naprawdę można znaleźć wiele frontów i profili. Umożliwi to Wam skomponowanie niepowtarzalnie wyglądającej szafy.

Źródło: http://wmieszkaniu.pl/

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź