Wiatr w ogrodzie – jak się przed nim chronić

0

Silny, porywisty, a nawet chłodny wiatr to nie lada utrapienie. Może skutecznie zniechęcić nas do przebywania na dworze, a także uniemożliwić planowane w ogrodzie spotkania, imprezy czy chwile relaksu. Na szczęście możemy się przed nim skutecznie bronić, a przynajmniej ograniczać jego nieprzyjemne działanie. W jaki sposób?

Na to, by wiatr nie przeszkadzał nam w wypoczynku w ogrodzie, jest kilka sposobów. Możemy korzystać z nich dowolnie, a nawet łączyć ze sobą. Wszystko zależy jednak od tego, jakie warunki panują na naszej działce i jak jest ona duża. Niektóre z proponowanych poniżej metod nadają się bowiem jedynie do dużych ogrodów, inne z kolei będą dobrym rozwiązaniem dla tych mniejszych i kameralnych.

Po pierwsze, akcesoria ogrodowe

Na rynku znajdziemy całą gamę akcesoriów ogrodowych, wśród których dostępne są także produkty mające na celu ochronę przed wiatrem, a także przed innymi czynnikami zewnętrznymi. Wymieńmy tutaj parawany ogrodowe oraz namioty i pawilony.

Pierwsze z nich przeznaczone są wyłącznie do osłaniania nas przed podmuchami wiatru, jednak skutecznie zabezpieczą również przed wzrokiem sąsiadów, zapewniając poczucie intymności. Wykonane są z różnych materiałów i przyjmują różne formy, jednak do najczęściej spotykanych zaliczamy te drewniane. Parawany takie mogą mieć konstrukcję ażurową lub pełną, a ich dużą zaletą jest możliwość łatwego przestawienia z miejsca na miejsce. Panele nie ochronią naszych roślin ogrodowych, ale za to pozwolą wydzielić niewielki, zaciszny obszar, w którym w spokoju zrelaksujemy się po dniu racy – nawet w najbardziej wietrzny dzień.

Namioty i pawilony to już większe konstrukcje – posiadają zadaszenie, a w wielu przypadkach także ścianki boczne – ich obecność jest niezbędna, jeśli szukamy produktu chroniącego przed wiatrem. Ścianki te mogą być przymocowane na stałe albo posiadać możliwość zwijania i rozwijania – dzięki temu pawilony i namioty gwarantują komfort przebywania w ogrodzie niezależnie od pogody. Mogą być dodatkowo wyposażone w okna i moskitiery, jednak – podobnie jak parawany – nie ochronią roślin wrażliwych na wiatr. Stanowią natomiast funkcjonalne wyposażenie ogrodu, dające możliwość przebywania w nim także podczas deszczu oraz chroniące przed opadami również meble ogrodowe.

Zielone ściany

Doskonałą ochronę przed wiatrem zapewnią nam także różnego rodzaju żywopłoty. Osłonią nie tylko nas, ale także rośliny, które hodujemy – zarówno przed połamaniem, jak i przed nasypywaniem ściegu zimową porą.

Aby stworzyć szczelną, naturalną barierę zatrzymującą wiatr, możemy wykorzystać zimozielone rośliny, typu tuja czy cis, albo te liściaste – graby i buki. Jeśli zasadzimy niewielkie sadzonki na efekt przyjdzie nam nieco poczekać, będziemy także musieli zadbać o właściwe zagęszczanie roślin liściastych poprzez odpowiednie przycinanie.

Żywopłoty formowane to jednak tylko jedna możliwość. Na dużym terenie warto zasadzić lipę drobnolistną lub klon polny. To drzewa odporne na działanie wiatru i stanowiące przed nim dobrą osłonę – zwłaszcza, gdy posadzimy je w grupie.

Warto zdecydować się również na złotokap. Ten krzew o silnych pędach osłoni mniejsze ogrody przed działaniem wiatru, a dodatkowo na przełomie wiosny i lata pokryje się licznymi żółtymi gonami kwiatów. Dla lepszego efektu możemy zasadzić kilka jego okazów.

Artykuł powstał przy współpracy z Castorama.pl

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź