Wybieramy ekspres ciśnieniowy – na co zwrócić uwagę?

0

Uwielbiasz zaczynać każdy dzień od aromatycznej i pysznej kawy? Aby naprawdę delektować się smakiem i aromatem gorącego napoju, musisz odpowiednio dobrać ekspres, w którym go przygotujesz. Najlepiej w tej roli sprawdzają się ekspresy ciśnieniowe – sprawdź zatem na co zwrócić uwagę, poszukując idealnego modelu dla siebie.

Na rynku znajduje się mnóstwo modeli ekspresów do kawy, dlatego wybór odpowiedniego może być trudnym zadaniem. Największa popularnością cieszą się ekspresy przelewowe, ciśnieniowo-przelewowe oraz ciśnieniowe, jednak to te ostatnie uznawane są za najlepsze. Oto najważniejsze informacje, które pomogą ci dokonać właściwego wyboru.

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

Jak sama nazwa wskazuje, do przygotowania kawy w tego typu ekspresie wykorzystywane jest bardzo wysokie ciśnienie. Wrzątek pod dużym ciśnieniem jest tłoczony do zasobnika z kawą i w ten sposób powstaje aromatyczny napój. Taki sposób przygotowania kawy sprawia, że ma ona intensywniejszy smak i aromat, niż w przypadku tradycyjnych ekspresów.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Urządzenia tego typu można podzielić na trzy zasadnicze grupy: ręczne, automatyczne oraz kawiarki. W przypadku pierwszej grupy, przed przygotowaniem kawy należy zmielić jej ziarna i następnie umieścić je w sitku, przez które będzie przelewać się woda. Z kolei w ekspresach automatycznych zamontowany jest młynek, który zmieli odpowiednią ilość ziaren kawy, dostosowaną do rodzaju wybranego napoju. Natomiast kawiarki to tak naprawdę pewnego rodzaju dzbanki wyposażone w zbiornik wody oraz sitko na kawę. Umieszcza się je na palniku, a kawę uzyskuje po zagotowaniu wody.

Jaki ekspres wybrać?

Najprostsze w swoim działaniu są kawiarki – wykorzystują one jednak również mniejsze ciśnienie i w rezultacie uzyskana kawa ma gorsze walory smakowe. Kawiarki przysparzają także więcej kłopotu podczas ich czyszczenia. Największą popularnością cieszą się ekspresy ciśnieniowe ręczne lub automatyczne – są wygodne i łatwe w użytkowaniu i za ich pomocą można przygotować różnego rodzaju napoje. W ich przypadku to przygotowania kawy stosuje się znacznie większe ciśnienie, np. 15 barów, jak w przypadku ekspresu Saeco Xsmall, dzięki czemu napój jest nie tylko smaczniejszy, ale również zdrowszy i lepiej przyswajalny dla organizmu.

Jeśli jesteś smakoszem kawy i jednocześnie cenisz sobie łatwość działania sprzętu, postaw na ekspres automatyczny. Wbudowany młynek szybko zmieli ziarna kawy, dzięki czemu jej drobinki nie będą się rozsypywać np. na blacie, jak to często zdarza się podczas użytkowania zwykłych młynków. Minusem ekspresów automatycznych jest ich wysoka cena – te przeznaczone do zabudowy, kosztują kilka tysięcy złotych.

Alternatywnym rozwiązaniem, które łączy w sobie funkcjonalności ekspresu ręcznego i automatycznego, jest ekspres kapsułkowy. Wytwarza on kawę również pod wysokim ciśnieniem, jednak pozbawiony jest on młynka. Do ekspresu wkłada się natomiast specjalne kapsułki z przygotowaną mieszanką zmielonych ziaren kawy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź