Materace Koło

Jak zaaranżować mały salon?

1

Niewielki salon często bywa utrapieniem – trudno przyjmować w nim gości, często pojawia się problem z miejscem do spania, ale przede wszystkim niełatwo jest go zagospodarować. Wystarczy jednak postępować według rad specjalistów, aby móc cieszyć się dobrze ustawionymi w salonie meblami i sensownie zaaranżowaną przestrzenią.

Niewielki salon to duże wyzwanie aranżacyjne, potrzebuje dobrego pomysłu na zagospodarowanie. Niestety w wielu przypadkach zastosowanie  zbyt wielu dodatków, by uczynić pomieszczenie jak najbardziej osobistym – powoduje wizualny chaos i przesyt a tym samym powoduje wrażenie zmniejszenia jego powierzchni. Sprawdźmy, w jaki sposób warto ustawiać meble w niewielkim salonie, aby nie tracić przy tym zbyt wiele miejsca – także optycznie!

Ustal, co jest w centrum

Przy niewielkim wnętrzu, którym dysponujemy, nie powinniśmy wykorzystywać dużych zestawów a podstawową sprawą jest ustalenie, co w naszym salonie stanowi centrum. Najczęściej jest to największy mebel – sofa czy inny rodzaj wypoczynku. Jeżeli w salonie ma znaleźć się telewizor, to musimy pamiętać o ustawieniu go w odpowiedniej odległości od miejsca siedzenia. Te dwa aspekty zazwyczaj pozwalają nam już ustalić, które ściany będą przyporządkowane do konkretnych celów.

Wybierz odpowiednie meble

Zwykle, aranżując salon, decydujemy się na meble z jednego zestawu. Niestety, jeśli wnętrze jest niewielkie, a my kochamy symetrię, to zestawienie np. sofy i foteli w podobnym stylu sprawi, że pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze. Rozwiązaniem mogą tu być lekkie i niewielkie meble w stylu skandynawskim, obowiązkowo jasne, pastelowe.

Jeśli jednak chcemy dobrać komplet wypoczynkowy z fotelami, pamiętajmy, by dopasować do nich odpowiedni stolik – niewielki, okrągły. A im bardziej asymetryczne ustawienie mebli, pod lekkim kątem tym większe i jaśniejsze wyda nam się samo wnętrze.

Wykorzystaj nowoczesne rozwiązania

Niewielki salon aż prosi się o dobranie mebli z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Na przykład doskonale sprawdzi się tutaj niewielki, ale dość wysoki stolik, pod którym ustawimy dwa mniejsze. Na co dzień będą wyglądać stylowo, zaś w razie potrzeby, np. przy większej liczbie gości, możemy je rozstawić, aby wszystkim było wygodnie.

Podobnie, zamiast inwestować w fotele, które zajmą sporo miejsca, można wybrać sofę z wsuwanymi z boku pufami. W ten sposób, w razie potrzeby, wysuniemy pufy jako dodatkowe miejsca do siedzenia, a na co dzień zyskamy o wiele więcej przestrzeni. Warto także pomyśleć o meblach z systemem schowków czy szuflad by móc w nich schować niepotrzebne w danym momencie drobiazgi.

Zainwestuj w dodatki ze smakiem

Same meble mogą w salonie wyglądać nieco surowo, niezależnie od urody i skomplikowania faktury obić, dlatego warto zainwestować w ciekawe dodatki. Powinny dodawać wnętrzu energii, dzięki czemu będzie się ono zdawało większe.

Ale uwaga, powinno być ich niewiele i powinny odciągać uwagę od masywnych mebli – pojedyncza elegancka lampa, seria 3 prostych grafik czy odpowiednio wyeksponowana roślina o fantazyjnym kształcie mogą uczynić wnętrze nie tylko przytulnym, ale i optycznie większym. Odradzamy kolekcje drobnych przedmiotów, ponieważ stworzą wrażenie bałaganu i chaosu, a tym samym zmniejszą optycznie powierzchnię salonu.

Więcej przydatnych wskazówek i inspiracji dotyczących urządzania mieszkania znajdziesz na stronie Galerii Wnętrz Domar – http://domar.pl/

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Ciekawy artykuł. Niestety przy pierwszy mieszkaniu najczęściej nie ma co liczyć na duży metraż 🙂 Na pewno wykorzystam te wskazówki w swoim salonie.

Pozostaw odpowiedź