Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

0

O tym, by zakręcać wodę podczas mycia zębów, słyszał już każdy. Jednak oszczędzanie wody to nie tylko wysiłek mieszkańców. Istnieją urządzenia takie, jak przepływowy podgrzewacz wody czy perlator, które zrobią to za Ciebie.

Wiele zależy od samych zainstalowanych w domu instalacji. Najbardziej oszczędne są baterie dźwigniowe, bo pozwalają precyzyjnie wyregulować strumień wody, jaki płynie z kranu. Niektóre starsze krany nie dają żadnej kontroli nad przepływem wody, przez co sporo jej się marnuje. Warto wymienić baterie na nowocześniejsze, bo być może w tym tkwi problem. Z kolei pod prysznicem lub w wannie najwięcej wody marnuje się, gdy próbujemy idealnie wyregulować jej temperaturę. Dlatego warto mieć baterię z termostatem, dzięki któremu od razu ustawimy idealne parametry, nie marnując wody. Warto też zadbać o szczelność rur i baterii.

Przepływowy podgrzewacz wody i co jeszcze?

Urządzeniem, które można zamontować na kran, by zużywać mniej wody, jest perlator. „Perli” on wodę, napowietrzając ją. Sprawia tym samym, że strumień wydaje się być większy, a przez to zużywamy mniej wody.

W domach, w których są dzieci i nastolatki, częstym problemem jest zużywanie przez nie zbyt dużych ilości wody w czasie kąpieli. Istnieją urządzenia, które można zamontować w łazience i ustawić ilość wody, po wyczerpaniu której z kranu przestanie płynąć, albo strumień znacznie się zmniejszy. Pomaga to budować zdrowe nawyki odnośnie nie zużywania zbyt dużo wody. Można też mieć w kranie czujnik ruchu, który uruchamia strumień dopiero po podłożeniu rąk pod kran. To wygodne w domach, w których mieszkają dzieci, bo takie baterie są bezdotykowe. Nie trzeba mocować się z kranem, by popłynęła woda.

Różne rodzaje przepływowych podgrzewaczy wody

Oszczędzając wodę ze względów finansowych można zwrócić uwagę na to, że najwięcej kosztuje woda ciepła. Dlatego montaż oszczędnych systemów podgrzewania, takich jak przepływowy podgrzewacz wody, jest tu kluczowy. Warto też zastanowić się nad sposobem ogrzewania wody. Najkorzystniejsze są panele słoneczne, które z roku na rok tanieją, a w niektórych gminach dostępne są z dopłatą.

Dobrym pomysłem może też być montaż pompy ciepła. Jeśli chodzi o tradycyjne sposoby na uzyskanie gorącej wody w kranie, to do wyboru są pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze wody. Te drugie podgrzewają wodę tylko w momencie, gdy przekręcony zostanie w kranie „czerwony” kurek. W Castoramie jest spory wybór przepływowych podgrzewaczy wody, które można zamontować razem ze słuchawką prysznica lub kranem, ale też większe zbiorniki do podłączenia bezpośrednio do instalacji wodnej.

Przepływowe podgrzewacze wody z wtyczką

Niektóre przepływowe podgrzewacze wody podłącza się bezpośrednio do prądu, przez co można dodatkowo zaoszczędzić wyjmując wtyczkę, gdy nie ma potrzeby podgrzewać wody (np. latem). Większe modele ścienne przepływowych podgrzewaczy wody czasem mają ekran, na którym można zaprogramować temperaturę. Jeśli będzie ona mniejsza, niż standardowo, to pojawią się dodatkowe oszczędności.

Wodę można oszczędzać nie tylko w domu, ale też w jego pobliżu. Automatyczne zraszacze i odpowiednio zaprogramowana instalacja nawadniająca pozwalają podlewać rośliny tylko wtedy, gdy tego potrzebują, i w ilości wody nie większej, niż wymaga tego dany gatunek. W ogrodzie można też zbierać deszczówkę, która sprawdzi się przy podlewaniu.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź