Materace Koło

Znaczenie i funkcje oświetlenia w życiu codziennym

0

Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jakie znaczenie i funkcje ma oświetlenie w codziennym życiu każdego człowieka? Czy przed zakupem lampy w supermarkecie, powinniśmy postawić na jej wygląd czy raczej na funkcjonalność?

Rzeczą jasną jest, że bez światła nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. W każdym z domów pojawia się kilka rodzajów oświetleń, są to oświetlenia ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Planując budowę domu czy też remont mieszkania, musimy pomyśleć nad oświetleniem, a przede wszystkimi nad jego umiejscowieniem oraz nad wyborem dogodnych i funkcjonalnych urządzeń oświetlających. Każde z rodzajów oświetlenia ma za zadanie spełnić konkretne funkcje. Weźmy więc pod lupę ostatnią grupę – czyli oświetlenie dekoracyjne. Służy ono czysto dekoracyjnie. Ma za zadanie sprawić przyjemność oku i przyozdobić pomieszczenie. Wybierając dekoracyjną lampę zazwyczaj nie kierujemy się tym czy oddaje ona światło dziennie, które jest niezwykle zdrowe dla człowieka i czy jest wystarczające by oświetlić całe pomieszczenie. Głównym czynnikiem, dla którego wybieramy konkretny model lampy dekoracyjnej jest przede wszystkim wygląd. Tak więc w tym przypadku, kierujemy się wyłącznie Naszym gustem oraz tym, czy dana lampa będzie współgrała z wystrojem domu. Natomiast z funkcjonalnego punktu widzenia największą rolę pełni oświetlenie ogólne.

Z oświetlenia ogólnego korzystamy czysto praktycznie, tak więc niesamowicie ważne jest to jak je umiejscowimy. Zanim zakupimy lampę, żyrandol czy kinkiet, musimy pomyśleć nad umiejscowieniem mebli, rozmieszczeniem ścian i okien. Pamiętajmy o tym, że oświetlenie ogólne musi nam zastąpić światło dzienne, tak więc główne lampy nie mogą dawać półcienia i być odzwierciedleniu półmroku. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Takie oświetlenie nie będzie dla Nas wystarczająco korzystne, nie zastąpi nam światła dziennego, jak i również będzie przynosiło niekorzystne rezultaty dla Naszego zdrowia. Trzecią grupą oświetlenia jest oświetlenie miejscowe. Już po samej nazwie możemy się domyślić, że oświetlenie to służy do oświetlenia konkretnego miejsca. Po co więc oświetlać dodatkowo konkretne miejsce jeśli już mamy dekoracyjne lampy i główne żyrandole? Powodów jest wiele.

Światło z oświetlenia kierunkowego możemy skierować w konkretne miejsce, które ma być oświetlone. Bardzo często korzystamy z niego podczas czytania książki. W takim wypadku oświetlenie ogólne czy też dekoracyjne nie spełnia swoich funkcji a Nasze oczy zmęczą się już po kilku minutach ze względu na dostarczaną nie wystarczającą ilość wiązki światła.

Nad rodzajem lamp, wyglądem oraz światłem jaki oddają moglibyśmy rozwodzić się godzinami. Dzisiejsza nowoczesność nie zna granic, tak więc codziennie spotykamy się z niesamowicie wyglądającymi lampami i bogato zdobionymi żyrandolami. Najważniejsze jest jednak to, by funkcje jakie oświetlenie ma spełnić zostały spełnione oraz korzystnie wpływały na Nasze zdrowie i otoczenie. Dlatego zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję i dokonamy zakupu, zróbmy aranżację wnętrza biorąc pod uwagę wielkość i wysokość pomieszczenia oraz jego funkcjonalność.

indeks Lunique – Sztuka światła
Artykuł został przygotowany przez firmę lunique.pl/ – Ręcznie tworzone oświetlenia.

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź